Nemocnice v afghánském Kunduzu byla zasažena omylem. V branném výboru amerického Senátu to v úterý řekl velitel mezinárodních sil v Afghánistánu generál John Campbell.

Campbell v úterý prohlásil, že USA by nikdy záměrně na zdravotnické zařízení neútočily. Potvrdil také, že afghánská armáda požádala o pomoc a že při následné operaci pak byla zasažena nemocnice.

Výkon afghánské armády podle něj není stabilní a vyrovnaný a vojsko potřebuje další výcvik, aby bylo schopné předejít situacím, do jaké se dostalo město Kunduz.

Kunduz sice dobyli vládní vojáci, stále tam však útočí islamisté

Do severoafghánského města Kunduz, kterého se minulý týden na několik dní zmocnili bojovníci Tálibánu, stále nemohou proudit dodávky potravin a dalších naléhavých potřeb. Na některých předměstích ještě vládní jednotky bojují s povstalci a situace v oblasti je pro zásobování příliš nebezpečná. Podle agentury AP to v úterý oznámily afghánské úřady.

Guvernér Kunduzu Hamdulláh Daníší agentuře Reuters řekl, že příslušníci Tálibánu, kteří z města neuprchli, stále útočí na členy bezpečnostních sil. Podle Daníšího využívají rebelové k útokům motorky, na nichž přijedou ke kontrolnímu stanovišti, zahájí palbu na bezpečnostní složky a pak zmizí v obytných oblastech.

Daníší uvedl, že je to nová taktika, které nyní dávají povstalci Tálibánu přednost před klasickým bojem. "Chtějí zasít strach mezi obyvateli, aby se nemohli vrátit k normálnímu životu," podotkl Daníší.

Afghánské bezpečnostní složky se snaží povstalce ve městě postupně zlikvidovat. Místní obyvatelé v pondělí uvedli, že poprvé nebyla v Kunduzu slyšet střelba. V úterý se ale výstřely v některých čtvrtích znovu ozývaly.

Afghánské vládní vojáky podporovaly v uplynulých dnech leteckými útoky zahraniční síly. Při sobotním náletu byla zasažena nemocnice mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF) v Kunduzu. Podle MSF měli útok, při kterém zemřelo 22 lidí, na svědomí Američané.