Ruské letectvo ve středu intenzivně bombardovalo cíle v syrských provinciích Hamá a Idlib. Prezident Vladimir Putin později oznámil, že Rusko zapojilo také flotilu v Kaspickém moři, která vypálila na cíle v Sýrii 26 střel. Po náletech následoval pozemní útok syrské armády a jejích spojenců na nejméně čtyři povstalecké bojové pozice.

Rusko je podle svého ministerstva obrany připraveno přijmout americké návrhy na koordinaci operací v Sýrii.

Podle opozičních aktivistů ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z Londýna, bylo použito množství raket země-země. Rusko, které je hlavním spojencem syrského prezidenta Bašára Asada, v Sýrii útočí od 30. září. Po středečních náletech a raketových útocích následoval pozemní útok syrské armády a jejích spojenců.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu na schůzce s Putinem řekl, že čtyři raketové lodě kaspické flotily ráno vypálily na 11 cílů v Sýrii 26 řízených střel. "Podle kontrolních údajů byly všechny cíle zničeny a nebyl zasažen žádný civilní objekt. Potvrdila se vysoká účinnost střel dlouhého doletu při útoku na cíle vzdálené skoro 1500 kilometrů," řekl Šojgu. Putin práci ruské armády v Sýrii ocenil. "Je ještě brzy činit závěry, ale to, co už bylo vykonáno, si zasluhuje ocenění," řekl prezident.

Jeden z aktivistů, který je právě v Idlibu, sdělil, že syrská armáda ostřelovala centrální oblasti této západní provincie, kde povstalci zaútočili na armádní stanoviště a zničili jeden tank. Podle SOHR se boje odehrávají v blízkosti dálnice spojující severní province s Damaškem. Po boku syrských vojáků bojují prý spojenci z libanonského Hizballáhu.

Ruské operace v Sýrii znepokojují Turecko, neboť ruská letadla podle Ankary narušila o víkendu dvakrát turecký vzdušný prostor. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v úterý varoval Moskvu, aby nezničila své přátelství s Ankarou, se kterou "spolupracuje v mnoha ohledech".

Mluvčí turecké vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) prohlásil, že další narušování tureckého vzdušného prostoru bude Turecko vnímat jako ohrožení. Premiér Ahmet Davutoglu řekl, že si nepřeje, aby syrský konflikt vyvolal krizi mezi NATO a Ruskem.

Davutoglu také prohlásil, že z 57 leteckých útoků, které Rusové zatím v Sýrii vedli, pouze dva zasáhly cíle IS. Ostatní pak směřovaly podle Davutoglua na umírněnou opozici. Šojgu ale řekl, že Rusko od 30. září zaútočilo na 112 objektů a útoky jsou stále intenzivnější.

Rusko možná přijme návrhy USA

Kriticky se k leteckým incidentům vyjádřilo NATO a rovněž USA, které vedou od loňska koalici, jež bojuje proti Islámskému státu na severu a východě Sýrie.

Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov ve středu uvedl, že Rusko by mohlo přijmout americké návrhy na koordinaci operací. "Ruské ministerstvo obrany odpovědělo na žádosti Pentagonu a prostudovalo americké návrhy na koordinaci operací proti teroristické skupině Islámský stát na syrském území. Tyto návrhy mohou být přijaty. Upřesňujeme pouze některé technické detaily a dnes o nich budou jednat experti našeho ministerstva a Pentagonu," sdělil Konašenkov.