Spojené státy ve čtvrtek zaútočily v Sýrii na britského radikála Mohammeda Emwaziho přezdívaného světovými médii "džihádista John". S odvoláním na Pentagon to v pátek uvedla agentura AP. Pentagon nyní ověřuje, zda byl útok úspěšný. Britský premiér David Cameron sice smrt Brita také ještě nepotvrdil, ale v pátek řekl, že útok na Emwaziho, jehož označil za jednoho z největších vrahů organizace Islámský stát (IS), byl aktem sebeobrany. 

Britský ministr zahraničí Philip Hammond při pátečním zasedání v Praze vyjádřil přesvědčení, že útok byl úspěšný. S jistotou to ale zatím prý potvrdit nemůže, je třeba získat další informace.

Británie prý s USA těsně spolupracovala při sledování Emwaziho a pokud se smrt Brita potvrdí, bude to podle Camerona znamenat "zásah do srdce Islámského státu". Stanice CNN vyvozuje z vystoupení britského premiéra, že americký nálet byl úspěšný.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Cameron výslovně řekl, že smrt Emwaziho zatím jistá není. Emwazi byl podle něj ale hrozbou pro celý svět. Premiér vyjmenoval rukojmí, které IS připravil o život, přičemž mnohé z nich podle Camerona zavraždil právě Emwazi. "Byl to čin sebeobrany a byla to správná věc," řekl ke čtvrtečnímu útoku. "Všem, kdo škodí Británii, našem národu nebo našim spojencům, to ukáže, že dosáhneme daleko, že máme nezdolné odhodlání a že na své občany nikdy nezapomeneme," zdůraznil Cameron.

Organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) oznámila, že při náletu kromě "britského" velitele přišli o život také tři "další" radikálové ze zahraničí. Jména nikoho z nich zatím zdroj nepotvrdil.

Podle stanice BBC, která se odvolala na nejmenovaného vysoce postaveného odborníka, byl Brit "s velkou pravděpodobností" zabit. Americký armádní zdroj stanici sdělil, že Emwazi byl už nějakou dobu sledován. Stanice Fox News tvrdí, že Pentagon si je na 99 procent jistý, že Emwazi je mrtev. Oficiálně ale americké ministerstvo obrany pouze uvedlo, že "je přesvědčeno" o úspěchu útoku.

Zdroj ABC News útok popsal jako "bezchybnou" akci a "čistý zásah", který zlikvidoval Emwaziho, aniž ohrozil civilisty. Aktivisté z Rakky citovaní britským listem Independent sdělili, že auto s Emwazim bylo zasaženo ve chvíli, kdy projíždělo kolem budovy islámského soudu.

Facebookem se šíří zprávy, podle nichž první výbuch se ve čtvrtek ozval ve 22:41 SEČ a do půlnoci pak následovalo několik dalších explozí.

SOHR ve svém dnešním prohlášení uvádí, že při amerických náletech byl v Rakce zabit britský velitel Islámského státu (IS) a další tři zahraniční bojovníci. Nikoho z nich ale tento zdroj nejmenuje. Podle Ramího Abdar Rahmána, který informace SOHR zveřejňuje, "je v nemocnici v Rakce tělo významného britského radikála". "Všechny zdroje tvrdí, že je to džihádista John, ale já osobně to nemohu potvrdit," sdělil Rahmán.

Mohammed Emwazi má jako člen Islámského státu od loňska patrně na svědomí některé vraždy západních rukojmích. Pochází z rodiny, která žije střídavě v Británii a v Kuvajtu, a stál zřejmě za vraždami amerických novinářů Jamese Foleyho a Stevena Sotloffa a také britského humanitárního pracovníka Alana Henninga. Objevil se na videích natočených s těmito rukojmími IS před jejich zabitím. Ačkoli byl vždy až na oči pečlivě zamaskován, identifikován byl letos v únoru.

Emwazi vystudoval vysokou školu a získal odbornost počítačového programátora. Podle amerických zdrojů se radikalizoval v roce 2009, kdy odjel na safari do Tanzanie.