Soupeři, kteří proti sobě v Jemenu stojí v občanském konfliktu, se dohodli na výměně stovek vězňů. Informovala o tom ve středu agentura Reuters. Zástupci jemenských povstaleckých šíitů a vlády od úterý jednají ve Švýcarsku o ukončení bojů, které mají na svědomí životy více než 5800 lidí. Má také platit příměří, které však bylo už v úterý porušeno a střety pokračovaly i během středečního dne. Během doby, kdy měl platit klid zbraní, už údajně přišlo o život nejméně 42 lidí, uvedla agentura AP.

Podle nejmenovaného bezpečnostního zdroje se boje již druhý den odehrávaly zejména v provinciích Ibb, Bajdá, Maríb, Džauf a Táizz. V obléhaném městě Táizz povstalecké ostřelování usmrtilo šest civilistů. Velitelé z obou znesvářených stran prý ignorují fakt, že by mělo platit příměří, což naznačuje, že politické vedení ztrácí kontrolu nad svými bojovníky v terénu, uvedl tento zdroj.

Koalice pod vedením Saúdské Arábie, která pomáhá v bojích proti povstalcům jemenské vládě, dnes rebely obvinila z toho, že opakovaně porušují klid zbraní. Varovala, že příměří se může zhroutit. "Počet narušení příměří se pohybuje okolo 150. Vyzýváme OSN, aby Húsiům objasnila, že s tímto chováním nebudeme mít trpělivost a že příměří se může každou chvílí zhroutit," uvedl mluvčí koalice generál Ahmad Asírí.

V rozhovorech ve Švýcarsku se hledá trvalé řešení jemenské krize. Dojednat je ale třeba také otázky související s humanitární pomocí, odzbrojením šíitských oddílů a jejich stažení z dobytých území, k nimž patří i hlavní město Saná.

Jedná se také o vězních a podle jemenských zdrojů se strany dohodly na výměně několika stovek z nich.

Abdal Hakím Hasaní, který zastupuje jednotky bojující na straně vlády a prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, řekl, že v poledne bude vyměněno 360 členů šíitských oddílů vězněných v Adenu za 265 civilistů a bojovníků takzvaných jižních sil odboje, které stojí na straně vlády. Výměnu prý zprostředkovaly místní kmeny.

O výměně vězňů informovala s odvoláním na provládní zdroj i agentura AP. Podle ní šlo ale o aktivitu nezávislou na švýcarských rozhovorech a výměna byla výsledkem jednání, které začalo před více než dvěma měsíci. Celkem mělo být vyměněno 375 vězněných povstalců za 285 provládních bojovníků.

Zástupce šíitů agentuře Reuters sdělil, že v Saná už vybraní vězni nastoupili do autobusů a směřují na místo výměny, které je u bývalé hranice mezi severním a jižním Jemenem. Také v Adenu, kde nyní sídlí vláda, již svědci viděli, že městem projížděly autobusy střežené místními bojovníky. Zda k výměně nakonec došlo, nebylo jasné.

Severní a jižní Jemen se sjednotily v současný stát až v roce 1990. Na jihu ale přetrvávají separatistické tendence, kterých v minulosti využívala teroristická síť Al-Káida a nacházela tam útočiště. Šíité loni obsadili Saná a oznámili, že bojují proti centrální vládě, protože ta podle nich šíity utlačuje. Opírají se o pomoc Íránu a postupně začali obsazovat další území.

Do bojů v Jemenu letos v březnu vstoupila arabská koalice vedená Saúdskou Arábií, což je rival Íránu. Boje mají přes 5800 obětí, vyvolaly katastrofální humanitární situaci a vyhnaly z domovů na dva miliony Jemenců.