Tento týden mají v Ženevě začít dlouho připravované rozhovory, které by mohly přinést ukončení syrské války. Jejich účastníky budou zástupci syrské vlády a opozice, prostředníkem zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura. Příprava byla ale mimořádně obtížná, počítá se se zpožděním začátku, plánovaného původně na pondělek, a také s tím, že v první fázi nebudou strany společně jednat přímo, ale každá zvlášť za přítomnosti prostředníků.

Cíl rozhovorů je zakotven v prosincové rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která byla přijata po říjnovém a listopadovém vídeňském jednání asi dvacítky států, které se bojů buď přímo účastní, nebo podporují bojující strany. Do těchto jednání se poprvé podařilo zapojit regionální rivaly – Saúdskou Arábii a Írán.

Rezoluce ukotvuje harmonogram kroků, jež mají postupně Sýrii vymanit z bojů a obnovit chod jejích institucí. Do šesti měsíců od zahájení rozhovorů má být sestavena přechodná vláda, která pak připraví ústavu a volby, jež se mají konat nejpozději za rok a půl. Jednání mají přinést rovněž dohodu o ukončení bojů a otevření humanitárních koridorů.

Vyjednávající země přiměly opozici, aby se dohodla, koho vlastně do Ženevy pošle a kdo ji bude závazně zastupovat, což nebylo vzhledem k množství skupin a organizací stojících v konfliktu proti Damašku snadné. Opozice jednala loni v Rijádu a shodla se na delegaci vyjednávačů, avšak při přípravě ženevských jednání avizovala potíže. Ani rezoluce RB OSN totiž nevyřešila roli syrského prezidenta Bašára Asada.

Pro opozici není přijatelný ani v přechodném období, země podporující Damašek naopak prosazují, aby se o Asadovi rozhodlo až ve volbách. Pro opozici je velkým zklamáním, že v tomto bodě ustoupily také Spojené státy, které dlouho tvrdily, že Asad přestal mít právo Sýrii vést. Nyní dávají najevo, že jsou připraveny na to, že se Asad u moci udrží zřejmě až do jara 2017, tedy zhruba do plánovaných voleb.

Obtížnost příprav avizoval ve čtvrtek americký ministr zahraničí John Kerry, když řekl, že je možné, že se začátek jednání o několik dní opozdí. Ujistil ale, že se rozhovory konat budou. „Nehodláme ztrácet čas. Je třeba jednat a sestavit přechodnou vládu tak, jak ji navrhl Írán a přijalo Rusko,“ řekl.

Írán a Rusko jsou neochvějní zastánci Damašku, Rusko do bojů vstoupilo loni v září. Syrská vláda tvrdí, že se díky ruským operacím podařilo osvobodit přes 200 vesnic a měst, která předtím ovládala opozice. Podle Západu ale Rusko stejně jako Damašek mezi oponenty příliš nerozlišuje a bez rozdílu v nich spatřuje teroristy. Koalice vedená Spojenými státy, která v Sýrii bojuje od roku 2014, své aktivity zaměřuje hlavně na Islámský stát (IS).

De Mistura přiznal, že příprava rozhovorů nebyla snadná. Za prvotní považuje zlepšit životní podmínky Syřanů. Z pohledu své 42leté zkušenosti v OSN prohlásil, že „vždy, když se schyluje ke skutečné diskusi, se humanitární situace může zhoršit, protože se boje vystupňují.“ V Sýrii jsou z minulých týdnů hlášeny případy vyhladovění celých měst a vesnic obléhaných buď armádními vojsky, nebo povstalci. Jen do některých se zatím podařilo vyslat humanitární pomoc.

Kvůli sporům o účastníky rozhovorů Kerry naznačil, že de Mistura rozešle pozvánky až v neděli. „V pondělí nějaká jednání v Ženevě budou, ale myslím si, že pozvaní se tam dostaví v úterý nebo ve středu. Považujeme to jenom za logistický problém,“ řekl Kerry.

Podle zatím dostupných informací povedou vládní delegaci náměstek ministra zahraničí Fajsal Mikdád a syrský velvyslanec při OSN Bašár Džaafarí. Členy budou tři další diplomaté a osm právníků. Hlavním vyjednávačem opozice bude Muhammad Allúš z organizace Džajš Islám, kterou podporuje Rijád a která patří k nejradikálnějším. V čele skupiny bude Asaad Zuabí a jeho zástupcem má být George Sabra. Opozice v sobotu ještě před zahájením jednání vydala prohlášení, podle něhož bude za jakýkoli neúspěch rozhovorů zodpovědná Moskva a Asad.

Zákulisní vyjednávání komplikuje nová třenice mezi Teheránem a Rijádem vzniklá kvůli popravě šíitského duchovního v Saúdské Arábii a napadením saúdskorabských zastupitelských úřadů v Íránu.