Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odsoudil ultimativní vyjádření Francie, že Paříž uzná Palestinu jako stát, pokud se v nadcházejících týdnech nikam neposunou snahy o opětovné zahájení mírových rozhovorů mezi Izraelci a Palestinci. Informovala o tom v neděli agentura Reuters. Podle Netanjahua prohlášení způsobí jen to, že Palestinci odmítnou učinit kompromis.

Izraelsko-palestinská jednání jsou přerušena od roku 2014. Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius usiluje o jejich obnovení prostřednictvím mezinárodní podpůrné skupiny, která zahrnuje arabské státy, Evropskou unii a členy Rady bezpečnosti OSN. V pátek Fabius řekl, že se chystá uspořádat mezinárodní konferenci, "která má přinést vznik dvou států".

Netanjahu v neděli Francii mimo jiné vyzval ke "střízlivějšímu" přístupu k izraelsko-palestinskému konfliktu. Výslovně ale návrh na konání mezinárodní konference neodmítl. "Jsme připraveni vstoupit (s Palestinci) do přímých jednání bez předem určených podmínek," řekl.

Prezident palestinské samosprávy Mahmúd Abbás už v sobotu na zasedání Africké unie v Addis Abebě návrh Francie uvítal. "Status quo nemůže pokračovat," uvedl.

Fabius v pátek uvedl, že Francie má jako stálý člen Rady bezpečnosti OSN zodpovědnost za řešení konfliktu, a to i vzhledem k pokračující výstavbě židovských osad na palestinských územích i blížícím se americkým prezidentským volbám, které podle něj v izraelsko-palestinské otázce povedou k ochladnutí diplomatického úsilí.

Francouzští poslanci schválili v roce 2014 rezoluci vyzývající vládu, aby Palestinu jako stát uznala. Jak tehdy poznamenala agentura Reuters, šlo sice o symbolický krok, ukázal však, jak narůstá netrpělivost Evropy kvůli přerušenému mírovému procesu na Blízkém východě.

Izraelsko-palestinské vztahy v posledních měsících narušila řada násilností, při kterých už zemřelo přes 150 Palestinců a 26 Izraelců. Útoky ve větší míře začaly kvůli sporům o posvátná místa na jeruzalémské Chrámové hoře, kde jsou dvě významné mešity a kde stával také židovský chrám.

V poslední době na horu přicházelo stále více Židů, kteří mají podle dlouhodobého ujednání právo místo jenom navštěvovat, ale ne se tam modlit. Z rostoucího počtu příchozích, mezi nimiž byli i někteří členové izraelské vlády, Palestinci usoudili, že Izrael chce dosavadní režim změnit a povolit tam i židovské modlitby, což by považovali za znesvěcení.

Izraelsko-palestinské násilí pokračovalo i dnes. Na okupovaném Západním břehu Jordánu nedaleko židovské osady Bejt El zranil Palestinec tři Izraelce, z toho dva vážně. Izraelský voják ho následně zastřelil. Krátce poté se pokusil další Palestinec najet na izraelské vojáky na kontrolním stanovišti na Západním břehu. Tohoto útočníka vojáci zranili a následně zadrželi.