Muslimské země se shodly na vytvoření společného orgánu, který bude mít za úkol bojovat s terorismem. Oznámil to ve čtvrtek turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který se účastní summitu Organizace islámské spolupráce (OIC) v Istanbulu. Erdogan rovněž vyzval vůdce muslimských zemí, aby se snažili prošetřit kořeny současné migrační krize.

Turecký prezident v projevu označil terorismus za největší problém, kterému současný muslimský svět čelí. Pro účinný boj s ním by podle něj měli muslimští představitelé překonat vzájemné rozdíly a zabývat se řešením problému z bezpečnostního i finančního hlediska. Erdogan dodal, že země Organizace islámské spolupráce přijaly turecký návrh na vznik policejního koordinačního centra, které bude v Istanbulu.

Muslimské vůdce Erdogan rovněž vyzval, aby podpořili "saúdskoarabskou iniciativu na vytvoření islámské aliance proti terorismu, která by se poté stala fungujícím efektivním orgánem". "Namísto čekání na jiné síly, aby zasáhly proti teroristickým útokům a jiným krizím, ke kterým dochází v muslimských zemích, musíme sami přijít s řešením prostřednictvím této islámské aliance," prohlásil Erdogan.

Turecký vůdce poznamenal, že většina obětí terorismu jsou muslimové. Ostudou je podle něj i to, že většina těch, kteří utíkají do Evropy a riskují při cestě po moři své životy, jsou rovněž muslimové. Turecko prý zachránilo před utopením v moři na 100 tisíc migrantů, kteří směřovali do Řecka. V Turecku se nyní nachází přes 2,5 milionu syrských uprchlíků.

Organizace islámské spolupráce je mezinárodní organizací sdružující 57 zemí. Její snahou je být kolektivním hlasem islámského světa a chránit zájmy muslimů, sídlo má v saúdskoarabské Džiddě. Summit OIC tento týden hostí Istanbul a hlavními tématy schůzky jsou boj s terorismem a migrační krize.

V oblasti, kde se summit koná, panují přísná bezpečnostní opatření a byla tam zastavena doprava. Jednání OIC se účastní i saúdskoarabský král Salmán a íránský prezident Hasan Rúhání. Vztahy mezi Teheránem a Rijádem se v posledních měsících zhoršily zejména kvůli rozdílným postojům ke krizím v Jemenu a Sýrii.