Rusko zprostředkovalo osmačtyřicetihodinové zastavení palby v severosyrském městě Aleppo. Oznámila to agentura TASS s odvoláním na informaci ruského ministerstva obrany. Příměří, dojednané prý z ruské iniciativy, vstoupilo v platnost v noci na čtvrtek. Agentura AFP ale oznámila, že odpoledne syrské letectvo svrhlo bomby na čtvrť města ovládanou opozicí.

Jak uvedla ruská diplomacie, Moskva by chtěla, aby v oblasti zavládalo déle trvající příměří. V Aleppu se v uplynulých týdnech odehrávaly tvrdé boje, při nichž zahynuly stovky lidí na obou stranách konfliktu.

Několik příměří bylo uzavřeno již v minulosti, ale trvalý klid zbraní nezavládl. Podle syrského vládního zdroje agentury AFP Damašek tentokrát zprávu o novém příměří přijal se "skřípěním zubů" a považuje je za snahu Ruska vyhovět Spojeným státům, které podporují opozici.

Syrská armáda svrhla odpoledne na část města ovládanou opozicí takzvané barelové bomby, tedy munici, za jejíž používání Sýrii kritizuje OSN i nevládní organizace. Jde o špatně zaměřitelné sudy s municí, které zabíjejí naslepo a oběti jsou často civilisté.

Zpráva ruské agentury neuvádí, mezi kým byl klid zbraní sjednán. Jeho účelem je podle ministerstva obrany "omezit intenzitu ozbrojeného násilí a stabilizovat situaci" v okolí nejlidnatějšího syrského města.

Odborníci oslovení AFP se domnívají, že násilnosti v Aleppu budou pokračovat, protože není vůle vyřešit konflikt politicky. "Syřané jsou k těmto krátkým klidům zbraním skeptičtí, jsou neúčinné stejně jako rozhovory, které vždy vyvolají naděje a pak hořké zklamání," sdělil ředitel výzkumu z ústavu mezinárodních vztahů Karim Bitar.

Opoziční aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z Británie, ve středu oznámili, že při tvrdých bojích mezi provládními silami, extremisty a rebely v syrské provincii Aleppo zahynulo za necelých 24 hodin nejméně 70 bojovníků.  K nynějšímu příměří sdělili, že cílem není opravdu zastavit krveprolévání, ale pouze "poskytnout oddech vrahům, kteří zabíjejí lidi z Aleppa".

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Syrská státní média informovala, že povstalci použili proti vojákům východně od Damašku "jedovaté látky", což ale mluvčí skupiny Džajš Islám, která na tomto místě působí, popřel. Podle něj vláda lže. Agentura SANA tvrdí, že ve středu byla použita látka, která ochromuje nervový systém, a že několik vojáků se dusilo a mělo dýchací potíže.

Město Aleppo je rozděleno na část kontrolovanou vládou a část, kterou má pod kontrolou opozice. Operují zde ale i radikálové například z fronty an-Nusra napojené na al-Káidu.

V Sýrii bylo v únoru dojednáno příměří mezi vládou a ozbrojenou opozicí, které se ale netýkalo teroristických skupin, jako je Islámský stát a právě fronta an-Nusra. Od dubna ale klid zbraní prakticky již neplatí ani mezi signatáři dohody kvůli obnoveným bojům.

V rozdělování pomoci do syrských měst došlo v poslední době k významnému pokroku, uvedl ve čtvrtek hlavní koordinátor pomoci pro Sýrii Jan Egeland. Dvoudenní příměří vyhlášené v Halabu a přístup téměř do všech obléhaných oblastí přitom označil za "potenciální zlomové okamžiky".

"Několik zemí včetně Ruska má pocit, že psychologická bariéra byla prolomena tím, že jsme se mohli dostat do obléhaných měst Darája a Dúmá," uvedl Egeland. "Opravdu doufám, že šlo o zlomový okamžik v našem přístupu do obléhaných a těžko dostupných míst, ale neměli bychom být naivní. Válka pokračuje a ve válečné zóně je všechno velmi nestálé," dodal.

OSN a syrský Červený půlměsíc dopravily před týdnem humanitární pomoc do Daráje, která leží v blízkosti syrského hlavního města Damašku, vůbec poprvé od roku 2012. Místo má pod kontrolou opozice a právě od roku 2012 ho obléhá armáda.