Rusko a syrská vláda zahájily humanitární operaci v obléhaném syrském Halabu. Otevřely koridory pro civilisty a pro povstalce, kteří se chtějí vzdát. Oznámil to ve čtvrtek ruský ministr obrany Sergej Šojgu, podle jehož slov operaci nařídil prezident Vladimir Putin. 

Civilisté se mohou podle něj dostat z města třemi trasami a další byla otevřena pro povstalce, kteří se vzdají.

O Halab, rozdělený na povstaleckou a vládní část, se bojuje několik týdnů. Syrská armáda přeťala povstalcům zásobovací trasy, takže ve východní části města uvázlo možná až 250 tisíc civilistů, odhaduje OSN.

Syrská armáda tento týden nabídla volný průchod lidem, kteří budou chtít z povstalci ovládané části města odejít. Ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin v pondělí v Radě bezpečnosti OSN řekl, že se lidé z východního Halabu budou moci přesunout do západní části, kde je situace lepší.

Státní média ve čtvrtek informovala, že vládní jednotky získaly kontrolu nad další oblastí, kterou v Halabu dosud ovládali rebelové. Vojáci se zmocnili čtvrti Baní Zajd a začali z ulic odstraňovat miny, uvedla agentura SANA. Desítky ozbrojenců prý v této oblasti složily zbraně a vzdaly se. Tyto informace nebylo možné nezávisle ověřit.

Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z Británie, vládní síly převzaly kontrolu nad rozsáhlými částmi Baní Zajdu. Postupně tak utahují smyčku kolem východní povstalecké části Halabu.

Syrské město Halab bývalo před vypuknutím občanské války v roce 2011 průmyslovým a finančním centrem země. Od roku 2012 je jeho východní část v rukou povstalců bojujících proti režimu prezidenta Bašára Asada, západní část mají pod kontrolou vládní jednotky. Jestliže by armáda získala celý Halab, bylo by to pro Asada velmi významné vítězství, poznamenala agentura AFP

K situaci v Halabu se dnes vyjádřil i zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura. Potvrdil, že město je "de facto" celé v obležení, když Ruskem podporované syrské vládní jednotky a jim spříznění bojovníci uzavřeli oblasti, které mají pod kontrolou povstalci. Pokud jde o ruskou humanitární operaci, rád by viděl, jak by na tomto plánu pomoci civilistům a povstalcům, kteří složili zbraně, mohla spolupracovat OSN.

De Mistura zároveň vyzval Rusko a Spojené státy, aby vzájemně spolupracovaly, a přispěly tak k zastavení bojů v Sýrii. Jakékoli selhání jejich spolupráce by mělo velmi negativní dopad na plánované mírové rozhovory, dodal.

Asad nabídl amnestii povstalcům, kteří se vzdají

Syrský prezident Bašár Asad nabídl amnestii povstalcům, kteří složí zbraně a v příštích třech měsících se vzdají. "Všichni, kdo jsou ozbrojeni a kdo jsou hledaní, jsou osvobozeni od veškerého potrestání, pokud kapitulují a v příštích třech měsících odevzdají zbraně," stojí v dekretu, o němž informovala agentura SANA. Oznámení přišlo v době, kdy syrské vládní síly zcela obklíčily povstalecké oblasti ve východní části města Halab, poznamenala agentura AP. 

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Šojgu řekl, že humanitární operace u Halabu má "pomoci civilistům, jež se stali rukojmími teroristů, i bojovníkům, kteří chtějí odevzdat zbraně".

S podobným oznámením přišel Asad již letos v březnu. Tehdy v rozhovoru s německou televizí ARD rovněž nabídl ozbrojené opozici amnestii výměnou za to, že složí zbraně. Její bojovníci by se tak měli možnost vrátit k "normálnímu životu", uvedl tehdy syrský vůdce.

Podle zmocněnce OSN pro Sýrii je zatím předčasné komentovat ruskou humanitární operaci v syrském Halabu a výzvu Damašku týkající se amnestie pro rebely. Situace v Halabu je mimořádně vážná, v oblasti jsou zásoby pouze na dva až tři týdny, doplnil De Mistura.