Při nočním bombardování povstaleckých oblastí na východě Halabu zahynulo 45 lidí. Agentuře Reuters to dnes řekl ředitel halabské nemocnice Al-Kuds Hamza Chatíb. syrský prezident Bašár Asad pak v rozhovoru obvinil Spojené státy, že o víkendu úmyslně spáchaly nálety na syrské vojáky. Tvrdí také, že USA stojí za zhroucením příměří, které platilo do nedělní půlnoci.

Vojenské letouny podnikly v oblasti Aleppa během noci vůbec nejintenzivnější nálety za poslední měsíce, uvedli zástupci rebelů a opoziční aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z Británie.

"Neexistuje zbraň, kterou by nepoužili," uvedl jeden z představitelů povstalecké skupiny Fastakim, která ve městě působí. Podle jiného z rebelů byly při útoku nasazeny i zápalné bomby. "Jde o nátlak na opozici. Rusové jen chtějí, abychom se vzdali. Žádné jiné řešení nemají," dodal zástupce povstalců.

Rusko a USA vyjednaly 9. září pro Sýrii příměří, ale syrská armáda v pondělí večer oznámila, že klid zbraní skončil. Téměř okamžitě byly obnoveny útoky na Aleppo, v jeho východní části ovládané opozicí v noci na středu napočítali svědci 100 výbuchů.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Prezident Asad v rozhovoru s agenturou AP rovněž uvedl, že válka, která vstoupila již do svého šestého roku, se pravděpodobně "bude protahovat" kvůli pokračující podpoře, kterou jeho odpůrci získávají ze zahraničí.

Spojené státy podle něj "nemají vůli připojit se" k Rusku a bojovat společně proti islamistům v Sýrii. Asad rovněž odmítl, že by syrská či ruská letadla v pondělí zasáhla konvoj s humanitární pomocí u Halabu. Při útoku tehdy zahynulo přes 20 lidí.

Spojené státy vyjádřily o víkendu politování nad smrtí desítek syrských vojáků a incident označily za "neúmyslný". Američané tvrdí, že se domnívali, že bombardují pozice teroristické organizace Islámský stát (IS). Na útoku se podílela i Británie.

Asad, který v Sýrii vládne již šestnáctým rokem, působil během rozhovoru velmi sebejistě, poznamenala AP. Prezident se cítí silnější zejména díky nejrůznějším vojenským vítězstvím v posledních měsících, v bojích proti teroristům, jak režim nazývá všechny své odpůrce, mu výrazně pomáhá hlavně jeho velký spojenec Rusko.

Podle syrského prezidenta mohou za pustošení, ke kterému v Sýrii dochází, pouze jeho nepřátelé. Asad sice připustil určité chyby, nicméně odmítl, že by jeho vojáci měli na svědomí nějaké prohřešky. Armádu přitom mezinárodní organizace a Západ často obviňují z útoků na civilisty a dokonce i z použití chemických zbraní vůči Syřanům.

V souvislosti s útokem na humanitární konvoj oznámily v úterý Červený kříž i OSN, že přerušují vysílání humanitární pomoci do Sýrie. Ve čtvrtek Jens Laerke z Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) oznámil, že OSN vyšle konvoj do obléhaných oblastí poblíž syrské metropole. Bližší podrobnosti budou oznámeny až ve chvíli, kdy pomoc dorazí na místo určení.