Šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová v úterý jménem EU označila v prohlášení poslední dění v Turecku, včetně pokračujícího omezování svobody tisku a snah obnovit trest smrti, za mimořádně znepokojivé. Pro stabilitu a demokracii v regionu je podle EU třeba návrat k věrohodnému politickému procesu a skutečnému politickému dialogu.

"EU a její členské státy sledují poslední dění v Turecku s hlubokým znepokojením," uvedla Mogheriniová. Text poté připomíná snahy obnovit v zemi trest smrti, pokračující omezení svobody projevu také na internetu a další zavírání médií a perzekuci novinářů, včetně šéfredaktora listu Cumhyriet, ale i zatčení politiků opoziční strany a několika poslanců.

Podobné kroky podle unie oslabují vládu práva v zemi, ochranu lidských práv a kompromitují parlamentní demokracii v Turecku.

Turecké úřady své kroky z poslední doby stále zdůvodňují především reakcí na červencový pokus o vojenský puč a snahou bojovat s terorismem. Propuštěny ze zaměstnání byly desetitisíce lidí, čistky se dotkly většiny oblastí veřejného života. Představitelé vlády v Ankaře přitom na výtky ze zahraničí, kritizující nepřiměřenost zvoleného postupu, dosud reagovali podrážděně.

Květnové rozhodnutí tureckého parlamentu, které mnoha jeho členům odebralo imunitu, budí podle EU vážné obavy. Imunita má podle unie být udělována nediskriminačně a její odebrání musí vždy souviset s konkrétní věcí a odehrát se podle průhledných pravidel.

Evropská unie ale potřebuje pokračující tureckou spolupráci při plnění jarní dohody, která výrazným způsobem omezila migrační proud z Blízkého východu přes Balkán dál do Evropy. Výměnou za tureckou pomoc EU slíbila nejen finanční podporu pro uprchlíky, kteří v Turecku zůstávají, ale také obnovu přístupových rozhovorů a také možnost vízové liberalizace.

EU v úterý připomněla své odsouzení puče. Uznává, že turecká strana musela reagovat, takové kroky by však podle unie měly být proporční. Unie v úterý vyzvala Turecko, aby udrželo svou parlamentní demokracii, včetně základních práv a práva na spravedlivý soud, jak ostatně plyne z jeho závazků jako kandidáta na členství.

Mogheriniová v úterý v prohlášení jednoznačně odsoudila teroristické útoky a násilí. "Akce proti Straně kurdských pracujících (PKK), kterou EU a její členské země označují za teroristickou organizaci, jsou legitimní, musí se však odehrávat s plným ohledem k principům demokracie, proporcionality a s respektem k lidským právům," uvádí se v prohlášení.