Západní země se zatím nerozhodly, zda naplní své hrozby a uskuteční úder proti Sýrii, který by měl být trestem za údajný chemický útok syrské armády v povstalecké enklávě Dúmá u Damašku.

Americký prezident Donald Trump ale oznámil, že rozhodnutí ohledně možné vojenské akce padne brzy. Jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron zase uvedl, že se o postupu rozhodne, až přijde vhodný čas, a že existují důkazy, že chemický útok se skutečně stal. Přímou účast na případné operaci vyloučily Německo a Itálie.

Postoj Londýna zatím není jasný ani po skončení mimořádné schůze britské vlády. Ta se zatím podle oficiálního prohlášení pouze shodla, že užití chemických zbraní nemůže zůstat bez odpovědi a že by premiérka Theresa Mayová měla dál jednat s Washingtonem a Paříží o koordinované reakci.

Ve čtvrtek britská premiérka Therea Mayová telefonicky jednala s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, se kterým se shodla na nezbytnosti zabránit mezinárodní akcí režimu syrského prezidenta Bašára Asada od dalšího použití chemických zbraní. "Dohodli se pokračovat v úzké spolupráci na přípravě mezinárodní odpovědi," uvedl úřad Mayové.

Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja nicméně Spojené státy a jejich spojence vyzval, aby se vojenské akce zdrželi. Dodal, že prioritou je vyhnout se nebezpečí vypuknutí války. Na dotaz, zda tím myslí konflikt mezi USA a Ruskem, podle agentury Reuters odpověděl, že "bohužel nelze vyloučit žádnou možnost". Moskva požádala o svolání mimořádné schůze Rady bezpečnosti OSN na pátek.

Podle deníku Kommersant Rusko očekává, že od Pentagonu dostane výčet cílů případného úderu, aby byla vyloučena možnost ruských ztrát. V desítkách objektů syrské armádní infrastruktury podle ruského listu působí ruští důstojníci. Mluvčí Kremlu uvedl, že vojáci Ruska a USA jsou ohledně Sýrie přes horkou linku v aktivním kontaktu.

Do Sýrie podle mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) vyrazili experti této instituce, kteří mají údajný chemický útok na Dúmu vyšetřit. Pracovat začnou v sobotu. Syrský zástupce při OSN uvedl, že Damašek je "připraven je přepravit, kam budou chtít, a kdykoli budou chtít." Syrská vláda použití chemických zbraní v Dúmě popírá, stejně jako její spojenci Rusko a Írán.

Americká televize MSNBC s odvoláním na informované činitele uvedla, že USA získaly vzorky krve a moči obětí útoku na Dúmu. Vzorky podle MSNBC ukázaly přítomnost chloru a nervového plynu.

Ačkoli o úderu v Sýrii západní spojenci ještě nerozhodli, syrská vláda již rozesílá textové zprávy, jimiž občany vyzývá, aby se na případný útok připravili, uvedl izraelský rozhlas s tím, že před obchody se začaly tvořit dlouhé fronty.

Podle syrského prezidenta Bašára Asada povede útok na Sýrii k další destabilizaci celé oblasti. Západní země rovněž obvinil, že na zprávy o syrských vojenských vítězstvích na bojišti reagují "pokusy změnit vývoj událostí".

Ruský generálmajor Jurij Jevtušenko oznámil, že syrská armáda už má Dúmu pod kontrolou. Dúmá byla posledním útočištěm povstalců působících v blízkosti syrské metropole.

"Nikdy jsem neřekl, kdy se bude na Sýrii útočit. Může to být velmi brzo, nebo ne!" oznámil ve čtvrtek na Twitteru Donald Trump. Poukázal také na to, že USA za vedení jeho administrativy "učinily ohromnou práci", když vytlačily Islámský stát. "Kde je vaše 'Děkujeme ti, Ameriko'?" vzkázal Trump na Twitteru.

Média od úterka spekulují o rozsahu a času útoku. Sleduje se pohyb lodí a letadel v oblasti. USA mají ve východním Středomoří dva torpédoborce s raketami Tomahawk, dále letadla i ponorky. Lodě k místu vyslala také Británie, která letadla na své základně na Kypru.

Boje začaly v polovině února a o život v nich přišly stovky lidí. Dúmá byla 7. dubna terčem útoku, při němž byly podle opozice použity chemické zbraně. Sýrii za to hrozí odveta, kterou připravuje americký prezident Donald Trump a spojenci USA.

Severoatlantická aliance žádá Damašek, ale i Rusko a Írán o plný přístup mezinárodních pozorovatelů a lékařů na místo použití chemických zbraní v Dúmě. Novinářům to ve čtvrtek po jednání se slovenským premiérem Peterem Pellegrinim řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Aliance podle něj jakékoliv použití chemických zbraní jednoznačně odsuzuje a ti, kdo takové zbraně použili, musí nést odpovědnost. "Poslední útok byl hrozný, zabil tucty lidí, včetně mnoha dětí," poznamenal Stoltenberg.

"Mohu říci, že na úrovni členů aliance probíhá diskuse, jakým způsobem - i jinak než pozorovateli a lékaři - ještě reagovat na tento útok, ale podrobnosti víc komentovat nebudu," reagoval slovenský premiér Pellegrini.

Stoltenberg upozornil, že útok se odehrál v oblasti, kde operovaly síly Asadova režimu a těch, kdo jej podporují. "Rusko a Írán zajišťují jeho režimu silnou podporu. Asadův režim už použil chemické zbraně v minulosti," poznamenal. Plný a bezvýhradný přístup mezinárodních pozorovatelů i lékařů na místo by proto podle něj měli pomoci zajistit nejen Damašek, ale také Rusko a Írán.

Z východní Ghúty se postupně evakuovaly jednotlivé povstalecké skupiny. Jako poslední vyjednávala Džajš al-Islám, která působila právě v Dúmě. Podle Ruska tato skupina odevzdala ruské straně, která s ní vyjednávala, 400 zbraní včetně děl, granátometů a odstřelovacích i útočných pušek.

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že se v dubnu z Dúmy evakuovalo přes 13 500 povstalců a jejich příbuzných. Až 1500 jich odešlo v minulých 24 hodinách.

Východní Ghúta byla posledním povstaleckým územím v blízkosti Damašku, syrská armáda ji obléhala od roku 2013. Žilo tam na 400 000 lidí. Mnoho z nich se evakuovalo spolu s povstalci na sever a západ Sýrie. Opozice Damašku a také radikální skupiny jsou nyní soustředěny v provincii Idlib na severozápadě země. Intenzivní boje ve východní Ghútě začaly v únoru a od té doby odtud podle ruského ministerstva obrany odešlo 165 000 lidí.

Bojovníci, kteří východní Ghútu hájili, propustili 250 rukojmích.

Evakuace povstalců z města Dúmá

Ruská odveta za případný útok na Sýrii může ohrozit britskou vojenskou základnu na Kypru. Upozornil na to ve čtvrtek list The Times. Ruský velvyslanec v Libanonu Alexandr Zasypkin v úterý řekl, že pokud Američané zaútočí, pak Rusko rakety sestřelí a zaútočí i na odpalovací místa. Britský generál Richard Barrons řekl, že je to pohrůžka válkou a znamená to, že Rusko je připraveno potopit lodě, útočit na ponorky a sestřelit letadla. Rusko začalo přesouvat své lodě ze základny v Tartúsu dál do Středozemního moře a blíž k americké bojové lodi, napsal britský list.

Británie má na kyperské základně Akrotiri kromě jiného osm bojových letadel Tornado s doletem 3900 kilometrů. V blízkosti je rovněž šest britských stíhaček Typhoon se střelami typu vzduch-vzduch, které mají útočící stroje chránit před nepřátelskou palbou.

Největším nebezpečím pro lodě, letadla a ponorky je podle The Times obranný raketový systém S-400, který má Rusko v Sýrii.

Vojenský odborník Michael Fabey řekl, že americká válečná loď Donald Cook, která je ve východním Středomoří, je dobře vyzbrojená a její posádka dobře připravená na to, aby čelila případným protiraketám.

Je to ale podle něj poprvé za generaci, kdy hrozí konflikt, při němž je Rusko připraveno použít své lodě i pozemní vojenskou techniku k vojenskému střetu na moři s USA a jejich spojenci.

The Times napsal, že syrská armáda vyklidila svá velitelství v Damašku. Odvezla odtud personál i zbraně. Své lidi odváží také spojenecký Hizballáh z pozic poblíž syrských vojenských základen na západě Sýrie.

Podle satelitních snímků Rusko přesunulo své námořní lodě ze základny v syrském Tartúsu dál do Středozemního moře a blíž k pozicím americké válečné lodi Donald Cook.

Americké válečné lodě jsou kvůli konfliktu v Sýrii v pohotovosti

Poradkyně syrského prezidenta Bašára Asada Busajna Šaabanová řekla libanonské televizi Al-Majádín, že se země války nebojí.

Podle Šaabanové se "pravidla hry změnila" a Sýrie je připravena na válku proti zahraničním silám. "Nebojíme se války a budeme připraveni, pokud začne," sdělila. Sýrie a spojenecké Rusko se podle ní na americký útok připravily.

Poradkyně tvrdí, že Sýrie je v lepší pozici než v minulosti a případný útok poškodí nejvíc Izrael, ne Sýrii. Izrael měl podle ní zájem syrskou občanskou válku prodloužit, ale porážka povstalců v Sýrii změní celý region i svět. "Největším poraženým" podle ní bude Izrael.

Zástupce syrské opozice, jehož citoval izraelský tisk, se domnívá, že americký prezident Donald Trump svým středečním ohlášením blížících se raket promarnil moment překvapení a dal Rusku a Sýrii možnost se na útok připravit. Pokud se USA a jejich spojenci k akci odhodlají, mine se to podle tohoto zdroje účinkem, protože to "nezmění rovnováhu a nepomůže Syřanům".

Aby demonstrovalo své odhodlání čelit případnému americkému útoku, vymezilo velení ruského vojenského námořnictva zónu při syrském pobřeží, kdy v období do 26. dubna provádí cvičné střelby, uvedl Kommersant. V oblasti nyní operuje patnáct ruských vojenských lodí a podpůrných plavidel. Jsou mezi nimi fregaty Admiral Grigorovič a Admiral Essen s křídlatými raketami Kalibr na palubě a dieselové ponorky Varšavjanka a jaderné ponorky Ščuka-B se stejnou výzbrojí.

Do oblasti byly kromě toho převeleny speciální letouny Il-38N schopné vyhledávat ponorky protivníka, napsal Kommersant. S pomocí pozemních radarů a výzvědných letounů A-50 ruská armáda sleduje manévry amerického torpédoborce USS Donald Cook, který operuje ve východním Středomoří. Ve stavu bojové pohotovosti jsou protiraketové systémy S-400 Triumf a Pancir, které chrání základny Tartús a Hmímím.

Bílý dům zatím tvrdí, že se zvažují všechny možnosti. Ministr obrany James Mattis připustil, že se stále zkoumají informace tajné služby o útoku na Dúmu. Agentura Reuters získala od dvou zdrojů informaci, že si USA nejsou stále na 100 procent jisty, jaká látka byla v Dúmě použita a odkud pocházela. Existují ale důkazy, že byla shozena z vrtulníků.

Britský deník The Guardian píše, že se lékaři domnívají, že kromě chloru mohla být v Dúmě použita i jiná látka.

Někteří z pacientů se zmítali v křečích, měli zúžené zorničky, jiní pak pomalý srdeční tep, který je sotva držel naživu. S těmito příznaky se lékaři, kteří byli na podobné útoky z minulosti zvyklí, dosud nesetkali a nevěděli, jak pacienty léčit. Všichni si stěžovali na štiplavý zápach, který by odpovídal chloru. "Něco působilo na nervový systém," uvedl jeden z lékařů, který si nepřál zveřejnit své jméno. "To chlor nedělá. U některých lidí, které jsme ošetřovali, šlo jasně o chlor, bylo tam ale ještě i něco jiného," dodal.

Odborníci nyní zkoumají satelitní snímky, zachycené odposlechy i letové dráhy a pokoušejí se zjistit, co se v Dúmě stalo. Do Jordánska by pak měly být brzy doručeny k prozkoumání biologické vzorky pocházející od několika z odhadovaných 42 obětí útoku a stovek osob, které přežily.

Právě z nich by se dalo zjistit, zda byla v oblasti použita ještě jiná látka než chlor.

"Z krve a moči se to dá zjistit až za týden, možná déle," citoval britský list jednoho z expertů, který zkoumal vzorky odebrané pacientům po útoku sarinem v srpnu 2013 v oblasti Ghúta jihovýchodně od Damašku a ve vesnici Chán Šajchún loni v dubnu.

Symptomy, které pacienti měli, naznačovaly, že byli vystaveni ještě jinému plynu, myslí si i Jerry Smith. Ten v roce 2013 vedl misi OSN dohlížející na vyvezení zásob sarinu, kterými disponovala syrská vláda. Množství obětí, velmi rychlá smrt a třes, taková byla v minulosti reakce právě na působení sarinu.

Evakuace povstalců z města Dúmá

Americké válečné lodě jsou kvůli konfliktu v Sýrii v pohotovosti