Saúdská Arábie se chystá vybudovat průplav, který by odřízl Katar od pevniny. Katarský emirát se rozprostírá na malém poloostrově v Perském zálivu a Saúdská Arábie je jeho jediným sousedem.

Saúdskoarabské království má s Katarem velmi špatné vztahy. Více než před rokem, 5. června 2017, uvalili Saúdové na Katar blokádu, ke které se připojily Spojené arabské emiráty, Bahrajn a Egypt. Záminkou pro blokádu bylo nařčení Kataru z podpory terorismu.

Blokáda paradoxně vedla k posílení samostatnosti Kataru, jedné z nejmenších, ale zároveň nejbohatších zemí světa, ve které se v roce 2022 bude konat mistrovství světa ve fotbale.

První zprávy o možné výstavbě průplavu, který se má jmenovat Salwa, se objevily již v dubnu. Do výběrového řízení se přihlásilo pět společností. Na břehu kanálu, který by měl být 60 kilometrů dlouhý, 20 metrů hluboký a 200 metrů široký, má vzniknout saúdská vojenská základna, turistické letovisko nebo úložiště jaderného odpadu.

Vítěz výběrového řízení bude podle saúdskoarabského tisku oznámen už do tří měsíců, tedy do září. Země ale nevydala žádné oficiální prohlášení.

Zatímco někteří Saúdští Arabové oslavují, obyvatelé Kataru neskrývají rozhořčení. Blokáda a nová hrozba v podobě kanálu donutily Katar najít si nové spojence, konkrétně Írán a Turecko, se kterými Saúdská Arábie rovněž nemá dobré vztahy.

Průplav by měl být dokončen během jednoho roku od konce výběrového řízení a stát by měl přibližně 750 milionů dolarů (téměř 17 miliard korun).