Spojené státy rozhodnutím postihnout sankcemi íránského duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího trvale uzavřely cestu diplomacie. V úterý to na Twitteru podle agentury Reuters napsal mluvčí íránského ministerstva zahraničí Abbás Musáví.

Bezpečnostní poradce amerického prezidenta John Bolton naopak prohlásil, že má Írán stále možnost jednat s Washingtonem o svém jaderném programu, a to navzdory novým sankcím. Později však Bolton podle agentury AP řekl, že "všechny možnosti jsou na stole", pokud Írán překročí limity pro obohacování uranu.

Íránský prezident Hasan Rúhání sankce nazval znakem zoufalství a Bílý dům označil za mentálně retardovaný.

Americký prezident Donald Trump v pondělí oznámil zavedení nových odvetných opatření proti Teheránu, jejichž terčem se stal i Chameneí.

"Uvalení zbytečných sankcí na íránského nejvyššího vůdce a na šéfa íránské diplomacie (Mohammada Džaváda Zarífa) je trvalým uzavřením diplomatické cesty," uvedl v tweetu ministr Musáví. "Trumpova zoufalá administrativa ničí zavedené mezinárodní mechanismy pro udržování světového míru a bezpečnosti," dodal.

V projevu, který živě odvysílala íránská televize, prezident Rúhání řekl, že sankce proti íránskému nejvyššímu duchovnímu selžou, jelikož nemá žádná aktiva v zahraničí. Zároveň Rúhání označil nejnovější americké sankce proti Íránu za znak zoufalství. "Činy Bílého domu znamenají, že je mentálně retardovaný," řekl íránský prezident. "Strategická trpělivost Íránu neznamená, že máme strach," doplnil.

Trump chce tlakem přivést Írán k jednacímu stolu

"Prezident (Trump) drží dveře otevřené pro opravdová jednání, která by kompletně a ověřitelně eliminovala íránský jaderný program, systémy balistických střel i zastavila podporu mezinárodního terorismu a další zákeřné chování," řekl Bolton v Jeruzalémě. "Jediné, co Írán musí udělat, je projít těmi otevřenými dveřmi," citovala ho agentura Reuters.

Bolton bývá označován za politického jestřába, což minulý týden uvedl také Trump. Podle amerických médií Bolton Trumpa nabádal k tvrdé vojenské odpovědi na sestřelení amerického dronu v Hormuzském průlivu.

Trump nicméně později uvedl, že si úder na íránské cíle rozmyslel, jelikož by to podle odhadů stálo 150 životů.

Bolton v úterý odpoledne také podle agentury Reuters prohlásil, že kampaň tlaku přivede Írán k jednacímu stolu. "Buď to pochopí... nebo prostě ještě více posílíme kampaň maximálního tlaku," řekl Bolton po jednání se svými protějšky z Ruska a Izraele. "Myslím, že to bude kombinace sankcí a jiného tlaku, která přivede Írán ke stolu," dodal.

USA sankce uvalily v reakci na nedávné sestřelení amerického bezpilotního letounu nad Hormuzským průlivem. Teherán tvrdí, že stroj sestřelil poté, co pronikl do íránského vzdušného prostoru, což Washington popírá a trvá na tom, že incident se stal nad mezinárodními vodami.

Ministr financí Steven Mnuchin prohlásil, že v důsledku nových sankcí budou zablokována íránská aktiva v hodnotě miliard dolarů. Ještě tento týden budou podle Mnuchina zavedeny sankce proti íránskému ministru zahraničí Zarífovi.

Platí nově proti osmi vysokým velitelům íránského vojenského námořnictva, letectva a pozemního vojska a rovněž proti velitelům íránských Revolučních gard. Podle Trumpa nebude před sankcemi ušetřen ani úřad Chameneího.

Írán nechce jaderné zbraně

Podle íránské agentury IRIB se v úterý íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf vyjádřil, že Írán nikdy nebude usilovat o získání jaderné zbraně. Poukázal přitom na to, že v minulosti jaderné zbraně použily Spojené státy.

Zaríf se rovněž pozastavil nad nedávným výrokem amerického prezidenta Donalda Trumpa, který uvedl, že na poslední chvíli odvolal odvetné údery na íránské cíle, když se dozvěděl, že by o život přišlo 150 lidí. "Vážně jste měl obavy kvůli 150 lidem? Kolik lidí jste zabili jadernou zbraní? Kolik generací bylo těmito zbraněmi vyhlazeno?" uvedl Zaríf. "Jsme to my, kteří kvůli našemu náboženskému přesvědčení nikdy nebudeme usilovat o jadernou zbraň," prohlásil.

Americký vyslanec pro odzbrojení Robert Wood mezitím na konferenci o odzbrojení v Ženevě řekl, že Spojené státy hodlají i nadále vyvíjet na Írán maximální tlak, dokud Teherán nezmění své chování. Podle agentury Reuters přitom nevyloučil uvalení dalších sankcí.

Je to terorismus, tvrdí Írán v OSN

Spojené státy vedou proti Íránu hospodářskou válku a dopouštějí se hospodářského terorismu. V reakci na nové sankce to na mimořádném zasedání Rady bezpečnosti OSN prohlásil íránský velvyslanec při OSN Madžíd Tacht Ravančí.

Ravančí rovněž řekl, že USA musí vyhrocenou a nebezpečnou situaci uklidnit a stáhnout svou flotilu z oblasti. Znovu zopakoval postoj Teheránu, že americký bezpilotní letoun, který Írán před týdnem sestřelil, vstoupil do íránského vzdušného prostoru, což ale USA popírají. Jako důkaz Ravančí předložil radarové snímky.

Vztahy mezi USA a Íránem jsou na bodu mrazu od minulého roku, kdy Trump oznámil odstoupení Spojených států od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015. Uvalil zároveň na islámskou republiku nové sankce.

Trump opakovaně vyzval íránské činitele, aby s USA usedli k jednáním o svém jaderném programu. To Íránci vždy odmítli. Teherán nedávno oznámil, že v červenci přestane ustanovení mezinárodní dohody dodržovat, a v posledních dnech zintenzivnil produkci nízko obohaceného uranu.

Americký prezident Donald Trump v pondělí oznámil zavedení dalších protiíránských sankcí, které se týkají také íránského nejvyššího duchovního ajatolláha Alího Chameneího. Jde o reakci na nedávné sestřelení amerického bezpilotního letounu nad Hormuzským průlivem. Teherán tvrdí, že ho sestřelil poté, co pronikl do íránského vzdušného prostoru, což Washington popírá a trvá na tom, že incident se stal nad mezinárodními vodami. Íránský prezident Hasan Rúhání dnes nové americké sankce proti Íránu nazval znakem zoufalství a Bílý dům označil za mentálně retardovaný.