Ruští vojáci v pondělí vstoupili do syrské Rakky, která byla de facto hlavním městem samozvaného chalífátu teroristické organizace Islámský stát (IS). Napsala o tom agentura Reuters, podle níž jde zatím o nejvýraznější příklad toho, jak Moskva zaplňuje vakuum, které vzniklo po rozhodnutí prezidenta Spojených států Donalda Trumpa stáhnout americké vojáky ze severu Sýrie.

Ruská televize Zvezda odvysílala záběry, na kterých si ruští vojáci v Rakce podávají ruce s místními dětmi a vykládají balíčky s humanitární pomocí s nápisem "Rusko je s vámi". Na místě jsou podle ruského ministerstva obrany také ruští vojenští lékaři. Zároveň ve městě podle ministerstva pokračují odklízecí práce a zneškodňování min a dalších výbušnin. Obyvatelé Rakky se podle Moskvy potýkají s nedostatkem pitné vody, léků a potravin.

Rusko je v syrském konfliktu spojencem sil prezidenta Bašára Asada. Tyto síly dostaly pozvání vstoupit do oblasti od milicí syrských Kurdů, když po odchodu amerických vojáků zahájilo v říjnu Turecko na severu Sýrie tažení proti Kurdům. Zároveň ruští vojáci rychle postoupili do oblastí, ze kterých se Američané stáhli, napsala agentura Reuters.

Rusko a Turecko mají podél severní syrské hranice s Tureckem společné hlídky, na čemž se dohodli ruský prezident Vladimir Putin a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan. V listopadu Rusko poslalo útočné vrtulníky a vojenské policisty na leteckou základnu v provincii Aleppo v severní Sýrii, odkud před časem odešli američtí vojáci, a také vybudovalo vrtulníkovou základnu na severovýchodě u města Kámišlí.

V roce 2014 se radikálům z IS podařilo získat kontrolu téměř nad polovinou Sýrie a téměř třetinou Iráku. O tři roky později přišel IS prakticky o veškerá území, včetně svých hlavních bašt - iráckého Mosulu a syrské Rakky. Hlavní baštu islamistů v Sýrii v říjnu 2017 osvobodila arabsko-kurdská koalice SDF s pomocí Spojených států. Letos koncem března SDF ohlásila územní porážku IS v Sýrii vítězstvím v Baghúzu, který leží na východě země poblíž irácké hranice.