Španělsko, jedna z nejzanícenějších zemí v podpoře sjednocené Evropy, se v současné době připravuje na vyhlášení referenda v otázce ratifikace euroústavy. Je to dosti význačný vzkaz Evropě, že právě naše země se stala jedinou, která nechává přímou volbu na lidech, řekl mluvčí premiéra Javier Valenzuela.


Maďarsko a Litva schválily ústavu parlamentní cestou. Podle odhadu samotné španělské vlády je kolem 80 procent občanů v nerozhodné pozici ohledně EU. Španělsko je tedy, podle názoru vlády, tou pravou zemí, která by měla vyhlásit referendum a podle daných výsledků ukázat zemím, kde by mohly být výsledky schválení dokumentu méně spolehlivé, že jejich rozhodnutí je či není správné. "Na tuto cestu jsme se vydali jako první, protože Španělé jsou nejvíce zapálení pro Evropu, řekl nedávno premiér Zapatero.


Vyhlášení referenda se datuje na 20. února. Někteří kritici tvrdí, že vládní strategie může selhat, pokud se nedostaví dostatečný počet voličů. V tom případě by to znamenalo, že nálada lidí je paradoxně apatická. "Říci ANO není zcela podmínkou," řekl analytik, blízký spojenec Zapatera. "Důležitější je volební účast. To víme všichni," dodal.


Ty nejoptimističtější vize hovoří o téměř 50procentní účasti voličů, ale kritici vládního rozhodnutí se obávají méně než třetinové účasti v referendu, což by příliš nepromlouvalo o spolehlivosti voleb. V několika posledních hlasováních se ukázalo, že skoro devadesát procent Spanělů říká, že obsahu dokumentu zcela nerozumí. Je to reakce na situaci v Evropské unii: Pouze 11 procent celkové populace EU rozumí euroústavě, což vyplývá z nedávného průzkumu, který proběhl minulý týden.


Určitou výjimkou v ratifikaci dokumentu je Slovinsko, které se stalo třetí zemí, jež dokumetn schválila. Stojí zde totiž veřejné mínění(proti euroústavě) právě v opozici se smýšlením parlamentu.


Česká republika se ocitá v podobné situaci, ovšem na bázi vládních stran- sociální demokraté dali najevo svůj souhlas s dokumentem, avšak občanští demokraté i samotný prezident Klaus jsou jednoznačně proti. Přesto se vláda kloní k možnosti referenda.

IHT (International Herald Tribune)