PRAHA 15. února (ČTK) - Maďarští politici dospěli k závěru, že evropská ústavní smlouva je prospěšná i pro nováčky v EU a odráží jejich zájmy, řekl dnes v Praze novinářům ministr zahraničí této země Ferenc Somogyi. Proto ji také podle něj maďarský parlament již ratifikoval. Somogyi v Praze jednal se svým českým kolegou Cyrilem Svobodou.
Maďarsko, které je počtem obyvatel srovnatelné s ČR, je druhou ze zatím tří členských zemí EU, které euroústavu schválily. "Byli jsme aktivní při vytváření ústavní smlouvy a tím máme zaručeno, že reflektuje zájmy nováčků," uvedl Somogyi. Úspěch ratifikace ústavy v Maďarsku, které do EU vstoupilo stejně jako ČR loni, je podle Svobody dobrým signálem i pro českou veřejnost. V Česku zatím není jasné, jakým způsobem se bude ústava schvalovat, jestli v referendu, nebo v parlamentu.
Oba ministři se shodli na tom, že další rozšíření EU o balkánské země, jako je Chorvatsko, Srbsko a Černá Hora, přispěje k rozvoji a stabilitě regionu.
Z evropských otázek hovořili též o vytváření budoucího rozpočtu EU pro roky 2007 až 2013, na jehož rámci se špičky unie nedokáží zatím shodnout. Nejbohatší země mají zájem na tom, aby se snížily členské výdaje do rozpočtu EU, chudší země se přitom bojí o to, aby nepřišly o příspěvky z EU. Oba ministři jsou pro to, aby v unii platil princip soudržnosti.
Svoboda dále uvedl, že Česká republika má zájem na tom, aby se její zástupce stal zvláštním představitelem EU pro Moldávii. Oznámil, že tuto kandidaturu Somogyi přislíbil podpořit, stejně jako české aspirace stát se v roce 2008 až 2009 nestálým členem Rady bezpečnosti OSN. Maďarskému ministru zahraničí Svoboda na oplátku přislíbil mimo jiné podporu kandidatury na komisaře pro lidská práva v Radě Evropy.
Oba ministři rovněž uvítali výsledek iráckých voleb. Míní, že to je dobrý základ pro zahájení procesu demokratizace této země.
Šéf maďarské diplomacie dnešní návštěvou připravil půdu pro březnový příjezd premiéra Ference Gyurcsányho do Prahy.

Související