Bývalý český prezident Václav Havel má obavy, že vlády v některých zemích střední Evropy ovládnou populisticky zaměření politici a vztahy mezi státy se zkomplikují. Havel to řekl v rozhovoru pro čtvrteční vydání slovenského listu Sme.

"Pokud by měly polskou zahraniční politiku ovlivnit populistické strany jako Sebeobrana a Liga polských rodin, pokud bude německou zahraniční politiku ovlivňovat pan Stoiber, pokud bude v Maďarsku premiérem Viktor Orbán, a tak dále, mám pocit, že nás ve střední Evropě čeká mírné dusno," řekl Havel.

K této skupině politiků Havel přiřadil i českého prezidenta Václava Klause. "Oni jsou si všichni trošku podobní a příbuzní, včetně našeho prezidenta," citoval Havla list.

Havel nelituje, že po roce 1989 odmítal zákaz komunistické strany. "...pokud by tu byla nějaká širší politická vůle tu stranu zrušit, asi by se to stalo. Ale společnost to jakoby ani nežádala, moc jí to nepřekáželo," poznamenal. Komunisté ale podle něj pochybili, když "zúčtovali" s těmi, kdo chtěli stranu reformovat.

O slovenských reformách si Havel podle deníku SME myslí, že míří dobrým směrem. Vždy mu byl sympatický "rozumný liberalismus" autora daňové reformy, ministra financí Ivana Mikloše, kterého zná ještě z federálních dob.

Havel nepochybuje, že při podpoře invaze Spojených států do Iráku proti režimu Saddáma Husajna jednal správně. Myslí si ale, že "asi nebylo dobré, jak to uskutečnily, načasovaly, předpřipravily, jak neodhadly, co bude následovat".

Deník SME se dotkl i témat vzdálených vysoké politice a čtenáři na Slovensku se tak mohou dočíst, že Havel sleduje reality show - se studijních důvodů. "Je v tom voayerství, dokonce celonárodní voayerství, které se pěstuje a rozdmýchává pro zisk."

Související