Vůdce teroristické organizace Al- Káida Usáma bin Ládin varoval, že Al-Káida připravuje útoky na Spojené státy. Bin Ládin to uvedl ve zvukové nahrávce, kterou odvysílala arabská satelitní televize Al-Džazíra. Záznam je autentický. Potvrdili to po technické analýze znalci americké Ústřední zpravodajské služby (CIA).

Z nahrávky není zcela jasné, kdy byla nahrána. Podle televize pochází z prosince. V dubnu 2004 bylo uveřejněno oznámení bin Ládina, ve kterém také navrhoval příměří, ale pouze Evropě, nikoli USA.

Poslední Ládinova nahrávka byla uveřejněna v prosinci 2004. Interval mezi tím a současnou zprávou je jeho nejdelším veřejným utichnutím od 11. září 2001, kdy došlo k útoku na Spojené státy. Právě tato dlouhá odmlka vyvolala spekulace o jeho osudu.

"Operace jsou ve fázi příprav a vy je uvidíte na vlastní oči ve svých domech tak brzy, jak jen to bude možné," uvedl bin Ládin.

Zároveň ale "americkému lidu" nabídl také dlouhodobé příměří, které má být spravedlivé a dlouho trvající a má zajistit obnovu Iráku a Afghánistánu bez nutnosti utrácení miliard dolarů ve prospěch obchodníků se zbraněmi, uvedl dále údajný bin Ládin. Podle agentury AP ale neupřesnil podmínky příměří.

V nahrávce údajný teroristický vůdce řekl, že reaguje na vývoj veřejného mínění v USA, které ukazuje, že Američané jsou většinou pro stažení vojáků z Iráku. Zároveň kritizoval amerického prezidenta George Bushe za to, že se přáním amerických občanů neřídí.

"(Bush) nesouhlasil s tímto přáním a řekl, že stažení jednotek by dalo nepříteli chybný signál a že je lepší s ním bojovat na jeho území než na americkém. Skutečnost ale ukazuje, že válka proti USA a jejich spojencům není omezena jen na Irák, jak tvrdí (Bush), ale že Irák se stává gravitačním bodem a náborovým místem pro vycvičené boží bojovníky," prohlásil prý bin Ládin.

"Nevyjednáváme s teroristy. Zbavujeme je postavení, ve kterém mohou škodit," řekl v reakci mluvčí Bílého domu Scott McClellan. "Nesmíme přestat, dokud nebudou poraženi," dodal.

Podle pozorovatelů má záznam za cíl vrazit klín mezi USA a jejich spojence a postrašit kolísající koaliční partnery v Iráku. Nahrát Al-Káidě by tedy mohlo i dnešní prohlášení italského ministra obrany Antonia Martina, že italské jednotky ukončí svou misi v Iráku do konce roku.

Podle Abdel-Bariho Atwana, redaktora londýnského listu Al- Kuds al-Arabí by chtěl bin Ládin postavit "americký lid" proti Bushovi. "Ví, že Bushova popularita klesá a že nereaguje na tlak, aby byly americké síly staženy z Iráku," řekl.
Analytik ze Spojených arabských emirátů v Dubaji Mustafa Alání vyjádřil názor, že bin Ládin chtěl také ukázat, že je stále naživu.

Podle amerického experta na terorismus Daniela Benjamina bin Ládin jakoby vzkazoval, že Západ se nechá přinutit k jakémusi příměří, ať již před útoky nebo po nich. Pro nejmenovaného bývalého činitele americké tajné služby jde o projev slabosti, která nemůže zastřít, že Al-Káida ztrácí na ideologické přitažlivosti vzhledem k tomu, že v Iráku islamisté zabíjejí především nevinné muslimy, což je v islámském světě nepopulární.

Analytik amerického Kongresu Kenneth Katzman řekl, že bin Ládinův projev prozradil, že útok způsobil Al-Káidě velké škody. Záznam dal do souvislosti s náletem amerického letectva z minulého týdne na pákistánskou vesnici. Zahynuli prý čtyři nebo pět významných činitelů Al-Káidy.

Související