Česká republika podle evropské komisařky Danuty Hübnerové zaostává v čerpání peněz z evropských fondů. Za dobu členství v unii Česko podle ní využilo jen zhruba 18 až 20 procent z celkových finančních prostředků, které má k dispozici do konce roku 2006, což je nejméně ze všech nových členských zemí EU. EU přitom na roky 2004 až 2006 Česku přidělila asi 2,6 miliardy eur, tedy 75 miliard korun. O reakci na výrok komisařky jsme požádali ministra pro místní rozvoj Radko Martínka.

Co říkáte na tvrzení eurokomisařky Danuty Hübnerové?
Já nevím, kolik vyčerpaly ostatní země. Ale čerpání České republiky je ovlivněno způsobem, jakým je tok evropských peněz administrován, tj. ex post, zpětně, až po skončení projektu. Jestliže jednání s unií se protahovalo a skončilo o půl roku později než mělo, tak i čerpání začalo později.

Ostatní země nečerpají evropské peníze až zpětně, tj. po skončení projektu?
Ne všechny země čerpají stejným způsobem jako my, některé zvolily průběžné financování, proto už získaly více peněz. Ale my čerpáme pouze zpětně. Musíme projekty celé zrealizovat, pak teprve dostaneme peníze.

Takže považujete výtky komisařky Hübnerové za neoprávněné?
Evropská unie by dnes ráda, kdyby se peníze čerpaly rychleji. Na druhé straně, když se nynější období připravovalo, představitelé Evropské komise varovali Českou republiku, aby byla velmi opatrná, aby nemohlo dojít ke zneužití unijních peněz. Proto jsme zvolili zpětné čerpání peněz. Ke konci období bude proto nutno vyplácet nárazově více peněz, to se unii možná nelíbí, budou s tím problémy. Ale náš postup čerpání unie předem schválila.

Věříte, že Česká republika nakonec peníze z evropských fondů vyčerpá?
Já pro to musím udělat všechno. Děláme například řadu opatření, aby se celý systém zrychlil, odbyrokratizoval, zjednodušil.

Jste tedy přesvědčen, že Česká republika tedy na konci období nebude nejhorší?
Ano, jsem o tom přesvědčen. Svědčí o tom například program Interreg, který připravujeme společně s Polskem. Naše projekty už jsou dávno připraveny, polské ne, proto program stojí.

Alena Adámková

Související