Předsedové slovenských parlamentních stran se na dnešním jednání s prezidentem Ivanem Gašparovičem shodli, že předčasné parlamentní volby by se mohly uskutečnit 17. června. Politici se ale ještě musejí dohodnout na podmínkách, například na jménu nového předsedy parlamentu nebo způsobu dovládnutí kabinetu Mikuláše Dzurindy, řekl Gašparovič novinářům.

Předseda slovenského Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) Pavol Hrušovský dnes podle očekávání složil funkci předsedy parlamentu. Své rozhodnutí oznámil odpoledne poslancům. Odchodem jeho strany z vlády a koalice dnes vyvrcholila na Slovensku vládní krize vyvolaná spory o smlouvu s Vatikánem o výhradě svědomí. Pokud se parlamentní strany domluví, v červnu by se měly uskutečnit předčasné parlamentní volby.

Hrušovský ještě před svou rezignací vyhlásil parlamentní volby na 16. září letošního roku. Vysvětlil, že tak chtěl zabránit ústavním problémům kolem vyhlašování voleb. Ty může totiž podle ústavy vypsat pouze šéf parlamentu. Nyní jsou už volby vyhlášeny a poslanci mohou jejich termín změnit.

Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda dnes oznámil, že navrhne všem parlamentním stranám uspořádání předčasných parlamentních voleb. Důvodem je dnešní odchod Křesťanskodemokratického hnutí z vlády. Řádný termín připadá na září.
V případě dohody s opozicí by se volby mohly konat v červnu, řekl Dzurinda po jednání koaličních stran.

"Na termínu, kdy budou předčasné volby, se dohodneme," řekl předseda Strany maďarské koalice Béla Bugár. Jako reálné se podle něj jeví uspořádání voleb v červnu.

Slovenský prezident Ivan Gašparovič dnes odsouhlasil demise tří ministrů za Křesťanskodemokratické hnutí (KDH), které odešlo z vlády premiéra Mikuláše Dzurindy kvůli sporu o smlouvu s Vatikánem o výhradě svědomí. Formálně přijme demise a pověří jejich nástupce asi ještě dnes nebo ve středu. Gašparovič zároveň podpořil Dzurindův návrh na uspořádání předčasných voleb.

Demise podali dosavadní ministr vnitra Vladimír Palko, ministr spravedlnosti Daniel Lipšic a ministr školství Martin Fronc. Palka má podle Dzurindy nahradit jeho dosavadní náměstek (státní tajemník) Martin Pado, ministerstvo školství povede dosavadní státní tajemník László Szigeti. O novém ministru spravedlnosti se koalice musí teprve dohodnout.
Prezident přijme Dzurindu dnes v 15:00 SEČ.

"Myslím, že předčasné volby jsou to nejracionálnější řešení, které v současné době může odstranit některé opravdu velmi vážné nedostatky ve slovenské politice," řekl Gašparovič k dnešnímu návrhu premiéra, aby se parlamentní strany dohodly na předčasných volbách. Strany se mají sejít k jednání ve středu dopoledne.

KDH mělo podle Gašparoviče opustit vládu už v srpnu, kdy hrozilo odchodem z koalice kvůli finanční aféře tehdejšího ministra hospodářství a předsedy liberální Aliance nového občana Pavla Ruska.

S předčasnými volbami musí souhlasit aspoň 90 z celkem 150 poslanců, tedy třípětinová většina parlamentu. Část opozice předčasné volby podpořilo už dříve.

Odchod KDH z vlády oznámil Hrušovský poté, co Prezídium SDKÚ-DS vyjádřilo jednoznačnou podporu postoje ministra zahraničních věcí Eduarda Kukana nepodepsat text připravené smlouvy o výhradě ve svědomí mezi SR a Vatikánem.

"KDH se tímto okamžikem stává opoziční stranou," prohlásil Hrušovský. Pokud v parlamentu padne návrh na odvolání premiéra Mikuláše Dzurindy, hnutí podle Hrušovského "nemá problém" takový návrh podpořit. Samotné KDH ale odvolání Dzurindy nenavrhne, dodal. Hnutí by se podle něj zapojilo do jednání o případných předčasných volbách.

Strana ANO vyjádřila, že považuje odchod KDH z koalice za potvrzení toho, že tato politická strana "nedokázala a nedokáže akceptovat jiný názor než mají její představitelé".

"KDH neodchází z koalice jako morální elita a zastánce principiálnosti, ale jako strana, která běžně používala nátlak a zastrašování a vydírala koaliční partnery," uvedl pro TASR předseda ANO Pavol Rusko.

KDH opustilo vládu poté, co v ní neprosadilo schválení smlouvy s Vatikánem o výhradě svědomí. Smlouvu, která má umožnit věřícím zříci se například práce v neděli, provádění potratů nebo vojenské služby, však odmítla Slovenská demokratická a křesťanská unie (SDKU) premiéra Mikuláše Dzurindy.

S odchodem KDH do opozice přijde menšinová vláda o podporu dalších 15 poslanců. Dzurindův kabinet se bude moci spolehnout na zhruba asi jen třetinu zákonodárců, což by mohlo zkomplikovat schvalování vládních návrhů i prostou většinou.

Hrušovský oznámil, že před odchodem z čela parlamentu pověří vedením sněmovny jejího dosavadního místopředsedu Bélu Bugára (SMK). Tím se Slovensko vyhne riziku ústavní krize. Předseda parlamentu totiž svolává schůze sněmovny nebo vyhlašuje termín voleb.