Prezident Evropské komise Jose Manuel Barroso obhajoval svobodu slova jako nevyvratitelné právo. Řekl to v rozhovoru na téma karikatury Mohameda pro dánský deník. Barroso zdůraznil, že nejdůležitější je, aby karikatury nepřerostly v boj mezi jednotlivými kulturami.

V úterním rozhovoru pro Jyllands-Posten, který jako první deník otiskl karikatury proroka Mohameda, předseda uvedl, že by Evropská unie neměla přistupovat na žádné kompromisy v oblasti svobody.

"Nesmíme dovolit, aby se svoboda stala jen nadsázkou. Svoboda slova není výraz, o kterém budeme vyjednávat. Jde o zásadní hodnotu v naší otevřené a demokratické společnosti," prohlásil.

Podle Barrosa by EU měla bránit všechna náboženská vyznání, islám, křesťanství i židovství, dodal ale, že 25 členů unie a jiné světové velmoci by neměli ustupovat od platných zákonů.

"Není na politicích a autoritách, aby rozhodovali o tom, co může a co nemůže být otištěno," citoval Barrosa dánský deník.

Barroso oznámil, že chápe pohoršení muslimů nad karikaturami Mohameda, ale základním kamenem demokracie musí zůstat princip nenásilného a svobodného vyjadřování.

"Takže pokud jsou nějací lidé kvůli karikaturám nešťastní, měli by k obraně použít všechny možné demokratické prostředky - demonstrace či argumentace. "Ale nikdy násilí," doplnil Barroso.

Na sto muslimů dnes demonstruje před sídlem EK a dánskou misí EU v Bruselu s transparenty: "Nechceme islámofóbii".

.

Související