Český ministr zahraničí Cyril Svoboda by měl vypovídat před německým parlamentním vyšetřovacím výborem k přeletům letadel americké výzvědné služby (CIA). Podle agentury DPA to žádá poslanec německé opoziční liberální strany (FDP) Max Stadler, který se domnívá, že by měl Svoboda vyjasnit úlohu České republiky kolem přeletů letadel CIA s údajně vězněnými teroristy na palubě přes evropské země.


Nedávno zřízený výbor, který se má zabývat působením německé rozvědky během války v Iráku, se bude zabývat i přelety letadel CIA. Jeho první zasedání se odehraje 11. května.


Německý poslanecký výbor bude prvořadě zjišťovat podrobnosti působení dvou agentů německé zpravodajské služby BND v Bagdádu během války v Iráku. Jejich informace využívala i americká armáda.


Nevládní organizace Amnesty International nedávno uvedla, že na české území pod zástěrkou civilního letu přilétla a následně z něj vzlétla letadla CIA se zajatci na palubě. Česká ministerstva vnitra a obrany reagovala sdělením, že o takových mezipřistáních nevědí.

Související