Nová rezoluce, kterou ve čtvrtek 6. července přijal Evropský parlament, se zabývá kritikou internetových společností spolupracujících s represivními režimy. Mezi firmy, kterých se prohlášení týká, patří americké společnosti Yahoo!, Google, Microsoft a Cisco Systems a evropské Telecom Italia a France Telecom.

Podle rezoluce by Evropská komise měla přistoupit k vytvoření kodexu chování, stanovícího hranice pro aktivity internetových společností v zemích s nedemokratickými režimy. Komise by také měla, při zvažování programů pomoci pro třetí země, přihlédnout k potřebě nerušeného přístupu k internetu. Rezoluce ale pro Komisi, která má výhradní zodpovědnost za realizaci politiky EU v této oblasti, není závazná.

Rezoluce také vyzývá členské státy EU ke shodě na společném prohlášení, stvrzujícím závazek ve prospěch ochrany práv uživatelů internetu a celosvětové propagaci svobodného vyjadřování na internetu.

Celosvětově působící novinářská organizace Reportéři bez hranic (RSF) vznik rezoluce přivítala a vyjádřila naději, že se Evropská komise i členské státy EU budou řídit doporučeními europarlamentu. "Rezoluce ukazuje, že Evropa si začíná uvědomovat mimořádnou důležitost internetové svobody slova i potřebu regulovat aktivity společností, které v oblasti působí," uvádějí RSF.

Vedle rezoluce Evropského parlamentu RSF vítá také návrh zákona o regulaci aktivit internetových společností při jejich práci v zemích s nedemokratickými režimy, který byl v únoru předložen americkému kongresu.

Podle organizace je ovšem "naprosto zásadní, aby Evropa v této oblasti postupovala společně se Spojenými státy, aby tak zajistila, že všechny společnosti respektují stejné etické principy a že žádná z nich nemůže získat výhodu z benevolentnější legislativy a zvýšit tak svůj podíl na trhu."

Yahoo!, Google a Microsoft jsou v dokumentu zmíněny pro svůj souhlas s vlastní cenzurou v Číně, Cisco Systems čelí obvinění z dodávání cenzorských internetových technologií. Evropské společnosti France Telecom a Telecom Italia jsou zmíněny kvůli spolupráci s režimy v Tunisku a na Kubě.

Rezoluce zahrnuje seznam 15 "nepřátel internetu" vytvořený RSF, mezi které patří Čína, Bělorusko, Barma, Kuba, Írán, Libye, Maledivy, Nepál, Severní Korea, Saudská Arábie, Sýrie, Tunisko, Turkmenistán, Uzbekistán a Vietnam i konkrétní případy několika bloggerů a kyber-disidentů zadržovaných v těchto zemích. K nejznámějším vězňům patří Hao Wu, Yang Zili a Shi Tao (Čína), Motjaba Saminejad (Írán), Mohammed Abbou (Tunisko), Pham Hong Son (Vietnam), Habib Saleh (Syrie) a Mohamed Sharkawy a Karim El-Shaer (Egypt).

Závěrem rezoluce vítá společné prohlášení investorů o svobodě vyjadřování a internetu, které podepsalo 32 investičních fondy z iniciativy RSF (více informací na: http://www.rsf.org/fonds-investissement.php3).