Opatření slibuje potrestání všem společnostem i jednotlivcům přispívajícím k schopnostem Íránu vyvíjet a budovat arzenál chemických, biologických a jaderných zbraní. Podle prohlášení Bílého domu zákon dává prezidentově vládě flexibilitu "ušít tyto sankce na míru příslušným okolnostem".


V praxi to podle vůdce republikánské většiny v Senátu Billa Frista znamená posílení jednoho z nejvýznamnějších nástrojů Američanů v jejich úsilí zabránit Íránu, aby se mu dostaly do rukou jaderné zbraně. Také prý povzbudí americkou vládu k tomu, aby použila všech dostupných pák k obdržení podpory Ruska, partnera Íránu ve významných energetických projektech, k vyhlášení všestranných sankcí proti Íránu.


Jde v podstatě o obnovu zákona ILSA namířeného nejen proti Íránu, ale i proti Libyi, kvůli tomu, že obě země usilovaly o jaderné zbraně. USA loni nicméně s Libyí normalizovaly vztahy poté, co se Tripolis této snahy vzdal. Teherán naopak stupňuje svoje úsilí po rozvoji jaderného programu, který označuje za ryze mírový. Washington ale jeho mírumilovnosti nevěří a prostřednictvím Rady bezpečnosti OSN se proti Teheránu snaží vyvíjet tlak, aby sporné jaderné aktivity přerušil. RB OSN již přijala rezoluci hrozící sankcemi.