Tajfun Xangsane provázený lijáky a silnými vichry dnes udeřil na střední oblasti Vietnamu, kde bylo kvůli němu evakuováno 200.000 lidí. Agentura Reuters s odvoláním na vietnamské sdělovací prostředky oznámila, že zahynuli nejméně tři lidé a 70 je raněno. Český prezident Václav Klaus, který je v těchto dnech právě ve Vietnamu, musel kvůli počasí změnit program a urychlit přesun na jih země.

Nejhůř je postižena pobřežní provincie Da Nang. V jejím stejnojmenném středisku zahynuli dva lidé a zničeno nebo poškozeno je na 3000 budov. Zranění působí zejména padající stromy. Místní nemocnice se plní lidmi, kteří potřebují ošetřit. "Je to tu přeplněné, máme příliš mnoho pacientů," řekla zástupkyně danangské všeobecné nemocnice. Zařízení muselo provizorně zdvojnásobit počet operačních sálů. Podle agentury AP se už objevily první případy rabování. Na záchranné práce z Da Nangu osobně dohlíží vicepremiér Nguyen Sinh Hung.

Ředitel národního meteorologického střediska v televizi řekl, že "nejhorší už má Vietnam za sebou", ale upozornil občany, že stále hrozí sesuvy půdy, záplavy a silný déšť. Tajfun Xangsane tento týden usmrtil na Filipínách 76 osob. Dalších 69 lidí je pohřešováno a 81 zraněno.

Související