V Maďarsku začaly komunální volby, které se považují za zkoušku pro premiéra Ference Gyurcsánye a jeho vládní socialistickou stranu. Země nyní prochází krizí, jenž spustila informace o tom, že premiér lhal o stavu ekonomiky jen proto, aby jeho strana vyhrála parlamentní volby.

Místní volby označuje pravicová opozice za referendum o socialistické vládě. Její pozice oslabily nedávné nepokoje po zveřejnění nahrávky, na níž se premiér Gyurcsány doznával k lhaní o skutečném stavu ekonomiky před vítězstvím v dubnových parlamentních volbách. Popularita vlády mezitím poklesla z 40 na 23 procent, ale především vinou nepopulárních reforem, k jejichž spuštění se Gyurcsány odhodlal. Z ústavního hlediska však výsledek místních voleb nemá na postavení vlády žádný vliv.

Hlavní opoziční pravicová strana Svaz mladých demokratů - Maďarský občanský svaz (Fidesz-MPP) Viktora Orbána požaduje, aby Gyurcsány podal v případě porážky vládní koalice v dnešních volbách demisi. To šéf vlády vyloučil.
"Nevidím žádný důvod, abych považoval tyto volby za referendum o vládě, nevidím ani žádný důvod k demisi," řekl premiér dnes dopoledne, když hlasoval v Budapešti. "Jsem více než kdy jindy odhodlán pokračovat v našem programu," dodal.

V posledním předvolebním vyjádření v pátek večer Orbán pro soukromou televizní stanici HirTV řekl, že Maďarsko prožívá historickou chvíli a že volby budou znamenat zvrat.

Související