Nositelem letošní Nobelovy ceny za literaturu se stal turecký spisovatel Orhan Pamuk. Ve Stockholmu to dnes podle světových agentur oznámil výbor pro udělování Nobelovy ceny při Švédské akademii věd.

Akademie uvedla, že čtyřiapadesátiletý Pamuk pocházející z Instanbulu "objevil nové symboly pro srážku a prolínání kultur při hledání melancholické duše svého rodného města".

"Pamuk uvedl, že při dospívání zažil posun od tradičního prostředí otomanské rodiny na více západně orientovaný životní styl. Napsal o tom ve své prvotině, rodinné kronice.. jež v duchu Thomase Manna sleduje vývoj rodiny po tři generace," uvedla akademie v oznámení.

Světově uznávaný autor se se ve svých knihách zabývá především vztahy a rozpory mezi evropským a osmanským světem, což je v současnosti jedno z nejaktuálnějších a zároveň politicky nejvýbušnějších témat. Za kritické výroky o tureckém masakru arménské menšiny ještě za existence osmanského impéria, jimiž se měl údajně dopustit očerňování turecké integrity, hrozilo Pamukovi až tříleté vězení.

Pamuk porušil dosavadní dominanci Spojených států, protože zatím všechny Nobelovy ceny tohoto roku až do dnešního dne získali Američané.

Související