Spojené státy údajně zahájily v tichosti kampaň na podporu politických oponentů radikálního palestinského vládního hnutí Hamas před možnými předčasnými parlamentními volbami na palestinských územích. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na zdroje blízké kampani. Ta prý bude stát až 42 milionů dolarů (zhruba 949 milionů Kč).

Plán podpory alternativ vůči vládě Hamasu zahrnuje finance určené na restrukturalizaci strany Fatah prezidenta Mahmúda Abbáse a na školení a strategické poradenství pro politiky a sekulární strany stojící v opozici vůči islamistům z Hamasu.

"Cílem tohoto projektu je podpora vzniku demokratických alternativ vůči autoritářským nebo radikálním islamistickým politickým volbám," stojí v oficiálním americkém dokumentu, který má Reuters k dispozici.
Americká kampaň se časově shoduje s náznaky, že prezident Abbás zvažuje odvolání vlády Hamasu, který porazil Fatah v lednových parlamentních volbách. To by mohlo vést k předčasným volbám.

Podle amerických představitelů a poradců je kampaň vedena v tichosti kvůli ochraně Palestinců, kteří americkou pomoc dostávají - a z nichž někteří jsou už beztak označováni vůdci Hamasu za kolaboranty s Washingtonem a Izraelem.
"Nepořádáme ohňostroje ani fanfáry, neumísťujeme neonové poutače, abychom na sebe obrátili pozornost," řekl jeden ze spolupracovníků kampaně, který z pověření amerického ministerstva zahraničí zajišťuje kontakty s Fatahem.
Americké fondy mají být také využívány pro povzbuzování skupin na obranu lidských práv a místních novinářů, aby prošetřovali aktivity vlády vedené Hamasem a parlamentu. Až pět milionů dolarů pak má podpořit soukromé palestinské školy nabízející alternativu k Hamasem kontrolovanému veřejnému školskému systému.

Související