Zákon, který schválil americký Kongres minulý měsíc za silné podpory republikánů i demokratů, umožňuje zmrazit bankovní účty a další majetek jednotlivcům i organizacím podezřelým z účasti na zločinech a zabránit jim ve vstupu do USA. Americká vláda tak může súdánské vládě viněné z odpovědnosti za zabíjení civilistů v Dárfúru zabránit v přístupu k ziskům z prodeje ropy.


Konflikt v Dárfúru mezi místními nearabskými povstalci a arabskými milicemi podporovanými súdánskou vládou si od roku 2003 vyžádal na 200.000 mrtvých a více než dva miliony obyvatel musely opustit své domovy. V květnu letošního roku podepsala súdánská vláda mírovou dohodu s jednou z hlavních povstaleckých skupin. Namísto uklidnění situace ale vypukly nové boje mezi znepřátelenými frakcemi rebelů.


Rada bezpečnosti OSN přijala v srpnu rezoluci, na jejímž základě mělo v Dárfúru od října nahradit 7000 nedostatečně vybavených vojáků Africké unie 22.500 "modrých přileb" OSN. Súdánský prezident Umar Hasan Ahmad Bašír však opakovaně odmítl dát souhlas ke vstupu mezinárodních mírových jednotek na území Súdánu. AU v září rozhodla prodloužit mandát svých vojáků v oblasti do konce roku.

Související