Spojené státy zaznamenaly výskyt zvýšené radioaktivity v místě, kde Severní Korea podle svého oznámení tento týden provedla jadernou zkoušku. Nejmenovaný činitel americké vlády sdělil v televizní stanici CNN, že USA mají předběžné důkazy o radioaktivitě, což by mělo znamenat, že KLDR test, ohlášený 9. října, skutečně zrealizovala. Jižní Korea však zůstala i po tomto oznámení opatrná a požaduje potvrzení jaderného testu z dalších zdrojů.


"Dokud nebude učiněn definitivní závěr, že severokorejská jaderná zkouška byla skutečná, musíme zůstat otevřeni nejrůznějším, všechny možnosti zahrnujícím úsudkům," řekl mluvčí soulské vlády Jun Tche-jong. Potvrdil, že americké úřady informovaly korejskou vládu o zjištění své rozvědky. Dodal ale, že definitivní potvrzení testu musí vycházet ze "souhrnné prověrky nejrůznějších faktorů".


Jun zdůraznil, že jihokorejská reakce na test KLDR bude stejná bez ohledu na to, zda se definitivně potvrdí, že šlo o skutečný jaderný výbuch. Soul bere v úvahu "veškerá možná protiopatření" a pro jejich skutečný rozsah se rozhodne na základě definitivních informací.


O tom, zda se Severokorejcům podařilo provést regulérní jaderný pokus, panovaly doposud mezi odborníky na Západě značné pochybnosti, protože síla výbuchu byla poměrně nízká. Hovořilo se o tom, že mohlo jít o explozi konvenčních výbušnin či o neúspěšnou detonaci jaderné nálože. USA a Japonsko vyslaly po oznámené zkoušce do oblasti špionážní letouny, které sbíraly vzorky vzduchu. Ještě v pátek americké vládní zdroje uváděly, že důkazy o radioaktivním spadu se zatím neobjevily.

Související