Tisíce jásajících Bangladéšanů se dnes pokoušely prodrat k domovu ekonoma Muhammada Júnuse na předměstí metropole Dháky, aby poblahopřáli čerstvému nositeli letošní Nobelovy ceny za mír. Ocenění zakladatele banky Grámín za jeho dlouholeté úsilí o zmírnění chudoby v Bangladéši bylo jednoznačně kladně přijato ve světě. Chválou plnou hrdosti na úspěšného krajana nešetřil ani bangladéšský prezident Jadžuddín Ahmad. "Image Bangladéše v celém světě vzroste díky prestižní Nobelově ceně za mír udělené ušlechtilé osobnosti, Muhammadu Júnusovi," citovala Ahmada agentura AFP.

Nobelův výbor v Oslu v pátek překvapivě vyznamenal Nobelovou cenou za mír Júnuse a jím založenou banku Grámín za angažovanost v sociálním a ekonomickém rozvoji Bangladéše. Banka Grámín se soustřeďuje na takzvané mikroúvěry, které se mohou stát základním kapitálem pro podnikání chudých Bangladéšanů. Poskytuje úvěry hlavně zemědělcům a rybářům a orientuje se zejména na nejvíce zasaženou ženskou část populace.

"Je to pro nás Bangladéšany ten největší okamžik hrdosti," jásal podle agentury AFP Ansar Ahmad, který přišel k Júnusovu domu vychutnat si slavný moment s tisíci dalšími krajany. "To, co (Júnus) udělal pro mě a pro tisíce bangladéšských rodin, je prostě úžasné. Jsem zde, abych mu za to poděkoval," řekl muž, jehož matka také využila spásné půjčky od banky Grámín. Ta pomohla z bídy už více než šesti milionům obyvatel země, v níž polovina z jejích 130 milionů obyvatel musí vyžít z méně než jednoho dolaru na den.

Chvalozpěvy na nového národního hrdinu nešetří bangladéšský tisk. "Sníme všichni, sen profesora Júnuse je ale odvážným snem," hlásá titulek deníku v angličtině Daily Star. "Júnus učinil národ hrdým, je to pro náš národ vzácný okamžik slávy. "Většina listů kromě vyzdvihuje i skutečnost, že Júnusovo vyznamenání připomnělo světu existenci Bangladéše, jedné z nejchudších zemí na světě. "Blahopřejeme, pane Bangladéši," napsal jeden z deníků. "Konečně se Bangladéš ocitl ve vzorové roli na mezinárodní scéně."