Rumunský prezident Traian Basescu se dnes vyjádřil kriticky k rozhodnutí některých členských zemí Evropské unie omezit na přechodné období rumunským a bulharským občanům vstup na svůj pracovní trh. Bulharsko a Rumunsko rozšíří od 1. ledna 2007 počet států unie na sedmadvacet. "Vadí nám, že některé země, především Británie, přicházejí s restriktivními opatřeními," řekl Basescu v rozhovoru pro německý deník Frankfurter Rundschau. Rumunský prezident se obává, že britského "příkladu" by mohly následovat další státy EU, zejména Španělsko či Itálie.


Česko se nechystá uzavřít svůj pracovní trh Bulharům ani Rumunům, podle ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase si ale republika připraví pojistky, aby mohla v případě nutnosti svůj trh práce chránit. Zaměstnání bez povolení dvěma nováčkům už přislíbilo kromě Česka i Slovensko, Slovinsko, Estonsko, Polsko, Lotyšsko, Švédsko a Finsko. Naopak své restrikce zachová Dánsko a nejspíše i Lucembursko, Německo a Rakousko, kde však dosud nevznikla nová vláda. Migrační potenciál rumunských a bulharských obyvatel vzbuzuje obavy; organizace Migrant Watch podle výše hrubého domácího produktu obou zemí odhadla, že by do Británie mohlo dorazit až 80.000 lidí z Bulharska a 210.000 z Rumunska.


Striktně vyžadovaná kritéria pro členství v EU by měla být podle Baseska posuzována realisticky. Zatím podle něho spíš nahrávají skeptikům rumunského vstupu do unie a posilují obecné europesimistické tendence. Rumunsko je přitom podle svého prezidenta "baštou entuziasmu EU", protože začlenění do unijních struktur podporovalo v zemi 68 procent obyvatel.

Související