Barvy francouzské Socialistické strany v prezidentských volbách v příštím roce bude hájit bývalá ministryně Ségolene Royalová. Předchozí oznámení mluvčího strany Stéphana Le Folla potvrdily posléze i konečné výsledky čtvrtečního hlasování členů strany, kteří o kandidátovi rozhodovali. Royalová získala nadpoloviční většinu, takže druhé kolo hlasování odpadlo.


Royalová podle konečných výsledků dostala 60,62 procenta odevzdaných hlasů, její soupeři - bývalý ministr Dominique Strauss-Kahn a někdejší ministerský předseda Laurent Fabius - získali 20,83 respektive 18,54 procenta hlasů.


Royalová se v prvním krátkém prohlášení před novináři omezila na poděkování svým příznivcům, na ujištění, že nezklame jejich důvěru, a na výzvu ke sjednocení strany a celé levice před prezidentskými volbami, které budou na přelomu dubna a května.


Strauss-Kahn a Fabius se zatím k odhadům výsledků nevyslovili, ale lidé z jejich okolí v televizi LCI jasné vítězství Royalové uznali a potvrdili nutnost jednoty strany v zájmu vítězství ve volbách.


Hlasování se zúčastnilo 82,04 procenta ze skoro 220.000 členů Socialistické strany.


Čtvrteční primárky byly první, které kdy nějaká francouzská politická strana uspořádala. Hlasovalo se po několikatýdenní kampani, která byla vcelku klidná, ale ve které se ke konci přece jen začalo mezi třemi uchazeči projevovat určité napětí. Všichni tři slíbili, že podpoří konečného vítěze, ale podle prvních komentářů pozorovatelů po hlasování bude nyní dosti obtížné stranu znovu sjednotit.


Royalová je považována za jedinou osobnost schopnou porazit v prezidentských volbách předpokládaného kandidáta vládní pravice Nicolase Sarkozyho. Pokud by se jí to podařilo, stala by se první ženou ve francouzském prezidentském křesle.

Související