Papež Benedikt XVI. v úterý zahajuje čtyřdenní návštěvu Turecka. V zemi panuje podle agentury ČTK vůči papeži "poměrně nepříznivá atmosféra". Tyto informace serveru iHNed potvrdil i představitel českých muslimů Vladimír Sáňka. "V Turecku je trochu vypjatá atmosféra kvůli nedávným výrokům papeže na adresu proroka."

Benedikt v září letošního roku v německém Řeznu, byť s poukazem na historii, spojil ve své řeči muslimskou víru s násilím. Vzápětí se sice za citaci omluvil a uvedl, že byla špatně pochopena, proislámské kruhy v muslimském světě však jeho odpověď neuspokojila a proti papeži nadále protestují.

Důvodem protestů je podle Sáňky fakt, že jestliže papež hovoří o nepochopení, měl by se snažit svá slova vysvětlit tak, aby byla pochopena. Vysvětlení by bylo vhodnější nežli omluva, kterou ostatně Sáňka ani nevyžaduje. "Řekl, že muslimové nepochopili jeho slova, a tak bych očekával, že je vysvětlí. K tomu však nedošlo," uvádí Sáňka.

Papežovy výroky byly velmi nešťastné
Představitel českých muslimů považuje rozebírané papežovy výroky za "velmi nešťastné". "Myslím si, že se v mnoha věcech mýlil. Pokud chtěl mluvit o násilí, mohl uvést mnoho jiných příkladů než obviňovat proroka. Citoval slova, která se naprosto nezakládají na pravdě. Papež, jakožto osobnost s obrovským významem na veřejné mínění, musí své výroky velmi zvažovat - bylo to proto velmi nešťastné a z jeho strany by mělo dojít k větší reflexi toho, co řekl," myslí si Sáňka, který však osobně považuje kauzu za uzavřenou.

"Je jen na škodu vztahů mezi křesťany a muslimy se k ní stále vracet," říká o kauze Sáňka a dále dodává, že pokud tyto výroky mají přece jen ještě k něčemu sloužit, pak k nastolení dialogu.

"My bychom si to chtěli v rámci dialogu vysvětlit. Z muslimské strany zazněla argumentace, v čem se papež mýlil - v jeho hodnocení džihádu, že nechápe džihád v jeho správném významu." Papež by tedy podle Sáňky měl tuto argumentaci reflektovat. Návštěvu Turecka proto představitel českých muslimů vítá.

Návštěva Turecka může být dobrým krokem
"Od té návštěvy očekávám pozitivní efekt, příspěvek k vzájemnému dialogu a třeba i k upřesnění stanovisek papeže na odbourávání nějakých nedorozumění, ke kterým může docházet."

Návštěva by tak podle Sáňky mohla situaci v Turecku uklidnit, podstatné však je, jak bude konkrétně vypadat Benediktův program v zemi. "Nemám o té návštěvě v podstatě žádné bližší informace, takže se ani nebudu dále pouštět do úvah, co přinese," uzavřel Sáňka. Jeho kvitování papežova rozhodnutí do Turecka zavítat však v podstatě sdílí i turecký duchovní představitel Alí Bardakoglu stojící v čele Generálního direktoriátu pro náboženské záležitosti. Ať předcházejí papežovu návštěvu Turecka jakékoli nálady, "jde o krok správným směrem," zdůraznil v pondělí Bardakoglu.

Hlavní body Benediktovy návštěvy
Podle agenturních zpráv se má Benedikt XVI. v Turecku setkat se zástupci malé komunity místních katolíků, s duchovním vůdcem pravoslavných křesťanů patriarchou Bartolomějem I. a také s muslimskými duchovními a zejména s několika vysokými politickými představiteli země včetně prezidenta Ahmeta Necdeta Sezera.