Somálsko se stále více přibližuje válce, kterou tento týden pohrozili povstalci ze Svazu islámských soudů. V udržení míru v anarchií zmítané východoafrické zemi nevěří ani somálský prezident Abdullahi Yusuf Ahmed. "Boje mohou nyní vypuknout kdykoli, nežijeme v iluzi, že mír je možný," říká.


Islámští fundamentalisté v Somálsku opakovaně v minulosti hrozili vyhlášením svaté války Etiopii, pokud ze země nestáhne svoji armádu. Etiopie údajně poskytuje vojenskou podporu ozbrojeným sílám slabé prozatímní vlády, tvrzení o působení svých vojáků na somálském území však odmítá. V úterý dalo vedení svazu Addis Abebě sedmidenní ultimátum, aby jednotky odvolala, jinak je ze země vytlačí násilím.


Islámští duchovní v metropoli Mogadišu při dnešních modlitbách vyzývali ke zničení nepřátel islámu a nevěřících, kteří "chtějí zhasit světlo Alláha" v Somálsku. Podle vysokého představitele svazu šajcha Hasana Dáhira Aweyse neplánují islámští bojovníci zaútočit na vládu, ale pouze na etiopské "vetřelce".


Somálský prezident je přesvědčen, že za současný stav je zodpovědný právě Svazu islámských soudů. "Jsou to oni, kdo zavřeli dveře mírových rozhovorů a kdo probouzí válku," připomněla hlava státu rozhodnutí svazu nepokračovat v mírových rozhovorech s vládou, dokud ze země neodejdou Etiopané.


Anarchie v Somálsku trvá nepřetržitě od roku 1991, kdy kmenoví ozbrojenci svrhli diktaturu Mohammeda Siada Barreho. Poté začaly jednotlivé skupiny bojovat mezi sebou. Konflikt si v zemi se zhruba osmi miliony obyvatel od té doby vyžádal statisíce lidských životů.


Rada bezpečnosti OSN minulý týden schválila rezoluci umožňující vyslání mezinárodních jednotek na ochranu slabé ústřední vlády proti rostoucímu vlivu islámských fundamentalistů, kteří v průběhu roku ovládli většinu jihu Somálska. Představitelé Svazu islámských soudů však varovali, že budou vstup jednotek na území státu považovat za invazi, které se vojensky postaví.