Evropská unie v letošním roce obdržela rekordní počet žádostí o fúzi. Vyplývá to z dnešní zprávy Evropské komise. Od počátku letošního roku již komise obdržela 348 žádostí. Jejich počet tak překonal předchozí rekord z roku 2001, doby rozkvětu internetu, kdy EK posuzovala 335 žádostí.


V Bruselu se schvalují pouze velké zahraniční fúze. O ostatních rozhodují antimonopolní úřady jednotlivých členských zemí EU. Za růstem žádostí stojí mimo jiné i rozšíření EU z 15 na 25 členů v květnu 2004. Mluvčí Evropské komise však nebyl schopen říct, kolik žádostí o fúzi bylo z nových členských zemí.


EK ve své zprávě uvedla, že do konce listopadu obdržela 338 žádostí o fúzi. Agentura Reuters vypočetla, že od té doby dorazilo do sídla komise dalších deset žádostí. Loni EK posuzovala 313 dohod o fúzi. Více fúzí se uskutečnilo i prostřednictvím zjednodušené procedury. Ta se používá, pokud se neobjeví stížnost na spojení od konkurentů ani zákazníků. V rámci zjednodušené procedury se do konce listopadu uskutečnilo 176 dohod. Loni to bylo 167 dohod a v roce 2001 pouze 141 dohod, napsala agentura Reuters.

Související