Pokles cen umožní snížení velkoobchodních poplatků. V případě evropské domény .eu sníží správcovské sdružení EURid poplatek ze současných deseti na pět eur (z 280 na 140 Kč). Sdružení CZ.NIC pak snížilo cenu registrace domény .cz pro registrátory ze 595 Kč na 476 korun včetně DPH.


"S registrací domény .eu i s předplacením udržovacího poplatku se určitě vyplatí počkat na příští rok, snížení cen lze očekávat u všech registrátorů," uvedl výkonný ředitel firmy Ignum Marek Erneker. Podle něj pomohl významnému snížení poplatku za registraci zejména obrovský zájem o registraci evropských domén, kterých je v současné době již více než 2,4 milionu. Uživatelé z ČR si zaregistrovali přes 46.000 domén .eu.


České internetové domény .cz začaly zlevňovat už před koncem roku. Společnost Explorer jako jeden z prvních registrátorů zareagovala na chystaný lednový pokles velkoobchodních cen a snížila koncovou cenu za roční registraci téměř o 180 korun na 653 korun, Active24 dokonce nabízí registraci za 641 korun a druhý rok správu domény zdarma. Vyplývá to ze sdělení firem.


Zlevnění českých domén přináší další přiblížení ceny domény .cz k cenám ostatních domén. Domény jako .com, .net nebo .org je možné pořídit za 199 Kč bez DPH. V ČR je v současnosti přes 280.000 registrovaných internetových domén s koncovkou .cz.

Související