Vládní tajemník pro koordinaci českého předsednictví v Evropské unii Zdeněk Hrubý se v pondělí 1. ledna ujme funkce. Česká republika bude jako členský stát unii předsedat v roce 2009, již nyní se ale musí na tuto náročnou půlroční akci připravovat.


Bývalý náměstek ministra financí Hrubý už jednou jako vládní zmocněnec působil, a to když se chystalo v roce 2000 výroční zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v Praze. Právě jeho zkušenosti přispěly k jeho nominaci.


"Je to člověk, který má zkušenosti s organizováním větších akcí, je to ekonom a projektový manažer. Není propojený s bruselským lobby, je známý také v zahraničí," uvedl již dříve odstupující ministr zahraničí Alexandr Vondra.
Padesátiletý kybernetik a také horolezec Hrubý byl dosud předsedou dozorčí rady ČEZ. Od roku 2002 až do loňského dubna na ministerstvu financí zodpovídal za privatizaci a evropskou integraci, byl i národním koordinátorem pomoci EU.


Předsednictví v EU není vůbec jednoduchou záležitostí. Členské státy se střídají po půl roce, každý z nich je v daném období hlavním mluvčím unie. Musí také zvládnout organizovat nejrůznější schůzky, summity a musí rovněž předložit vlastní politické cíle. Česko na přípravy vyčlenilo 3,3 miliardy korun.

Související