Podle Bushe je poprava Saddáma Husajna "důležitým milníkem" na cestě Iráku k demokracii. Ukončení dosavadní etapy však neznamená, že v Iráku skončí násilí, uvedl prezident. "Vykonání spravedlnosti na Saddámu Husajnovi neukončí násilí v Iráku. Stane se ale významným mezníkem na irácké cestě k demokracii, která si dokáže sama vládnout, sama se udrží a sama se ubrání," cituje agentura Reuters z Bushova prohlášení.


Podle britské ministryně zahraničí Margaret Beckettové Saddám "zaplatil" za své zločiny. "Jsem ráda, že Saddám Husajn byl odsouzen iráckým tribunálem aspoň za některé ze svých hrůzných zločinů, které spáchal proti iráckému lidu," cituje agentura AFP z komuniké ministryně. "Britská vláda však neschvaluje použití trestu smrti ani v Iráku, ani nikde jinde," dodala. Uznala však rozhodnutí o popravě za suverénní právo Iráku a vyjádřila irácké vládě plnou podporu.


Francouzské ministerstvo zahraničí vzalo Saddámovu popravu "na vědomí" a vyzvalo Iráčany, aby "hleděli do budoucna a pracovali na národním usmíření a sjednocení". Evropský komisař Louis Michel prohlásil, že pověšení Saddáma Husajna bylo "barbarské" a může z něj udělat "mučedníka". "Proti barbarství nelze bojovat barbarskými činy a trest smrti není slučitelný s demokracií," řekl Michel.


Mezinárodní organizace ochránců lidských práv Human Rights Watch popravu odsoudila. Zločiny Saddáma Husajna podle ní neospravedlňují provedení trestu smrti vyneseného na závěr "hluboce neregulérního" procesu. "Saddám Husajn byl zodpovědný za hrůzná a četná porušení lidských práv, ale jeho činy, ať už byly jakkoli brutální, nemohou ospravedlnit jeho popravu, což je krutý a nehumánní trest," prohlásil představitel organizace Richard Dicker.


Podobně výkonný ředitel organizace Amnesty International Larry Cox prohlásil, že "uspěchaná poprava Saddáma Husajna je prostě špatná". "Stejně jako byla nesčetným obětem diktátora odepřena spravedlnost, teď jim bylo odepřeno právo být svědky nastolení spravedlnosti," uvedl.


Ruské ministerstvo zahraničí vyjádřilo nad popravou politování a připomnělo, že zůstaly nevyslyšeny výzvy k udělení milosti, které zazněly z mnoha míst světa. Zároveň vyslovilo obavy, že poprava povede k nové vlně násilí. Za "tragédii" označil popravu Vatikán. "Je to tragická událost, stejně jako všechny tresty smrti," uvádí se v oficiálním prohlášení, které zároveň varuje před nebezpečím odvety a rozpoutání nového násilí v Iráku.


Většinou kritické reakce přicházejí z arabského světa. I ti politikové a komentátoři, kteří souhlasí s trestem smrti pro iráckého diktátora, kritizují neregulérní průběh procesu a načasování popravy. Palestinské hnutí Hamas označilo popravu za "politický zločin, který porušuje všechny zásady mezinárodního práva".


Popravu naopak uvítaly vlády Íránu i Izraele. Náměstek íránského ministra zahraničí Hamíd Rezá Asefí prohlásil, že "poprava je vítězstvím Iráčanů", podle nejmenovaného izraelského vládního činitele citovaného agenturou AFP "byla vykonána spravedlnost".