Více než dva miliony muslimských poutníků začaly dnes v údolí Míná u Mekky symbolicky kamenovat tři pilíře symbolizující satana. Obřad představuje vyvrcholení velké poutě i její nejriskantnější část, protože nahromadění poutníků v sevřených místech mnohokrát vedlo k vyvolání paniky a ušlapání stovek lidí.


Rituály však podle agentury Reuters zastínily zprávy o oběšení bývalého iráckého diktátora Saddáma Husajna, kterého odpor proti Američanům učinil hrdinou v očích mnoha sunnitských muslimů, a to tím spíše, že ho nechala popravit šíitská vláda, podporovaná USA. Mnohé sunnity Husajnovo oběšení právě na největší muslimský svátek oběti rozhořčilo, jiní poutníci naopak popravu slavili. "Gratulace! To je jako dva svátky! Doufám, že se Bůh nad ním nesmiluje," prohlásil Nádir Abdalláh z Iráku.


Sektářské násilí zuřící v Iráku ještě více prohloubilo obavy o bezpečnost poutníků, nad níž bdí v Mekce na 50.000 příslušníků pořádkových sil. Nejvyšší saúdský duchovní, šajch Abdal Azíz, již při pátečních modlitbách na pahorku Arafát nabádal, že při obřadech nemá místo vykřikování hesel, jmen či zaujímání stanovisek. Cesta k pilířům patří k nejnebezpečnějším částem každoroční velké pouti do Mekky.


Ještě v pátek saúdskoarabský král Abdalláh osobně zkontroloval stavební úpravy, které mají umožnit bezpečný průchod čtvrt milionu poutníků každou hodinu. Zatímco nesmlouvavě pravověrní duchovní považují za jediný správný čas ke kamenování odpoledne, tolerantnější schvalují provedení obřadu kdykoliv.


Házením kamínků na tři pilíře představující satana vrcholí pouť hadždž, kterou by měl každý věřící absolvovat alespoň jednou za život, a současně začíná muslimský svátek obětování íd al-adhá. Na jeho počest dnes věřící v celém arabském světě podřezávají obětní ovce, krávy a velbloudy a obdarovávají chudé.


Do Mekky se letos podle vládních úřadů sjelo z ciziny 1,654.407 poutníků 187 různých národností, včetně dvacítky muslimů z Česka. K zahraničním návštěvníkům se přidávají i statisíce místních věřících, takže počet poutníků se odhaduje na až 2,6 milionu.

Související