Se zesnulým bývalým americkým prezidentem Geraldem Fordem se až do dnešních časných ranních hodin místního času (dopoledne SEČ) přicházely do kostela v kalifornském Palm Desert rozloučit tisíce lidí. Ve frontách mnozí z nich strávili i přes tři hodiny, uvedla agentura AP.


V kostele sv. Markéty, který exprezident s manželkou v minulých třech desítkách let pravidelně navštěvoval, se nejprve uskutečnila soukromá bohoslužba. Poté tam autobusy přivážely z asi osm kilometrů vzdáleného shromaždiště zástupy lidí, kteří se přišli poklonit památce 38. amerického prezidenta, jenž zemřel v úterý ve věku 93 let.


Smuteční hosté, mezi nimiž byly malé děti i starší lidé, rychle vysedli z vozů, prošli kolem rakve a vrátili se během dvou minut do autobusu. "Je to tak dojemné, zejména s někým takovým jako byl Ford, který měl tak významné místo v historii," prohlásila Michelle Dhamiová, která se do kostela přišla s někdejším prezidentem rozloučit i se dvěma dětmi.
Nyní jsou Fordovy ostatky letecky převáženy do Washingtonu, kde jsou na dnešní večer v Kongresu plánovány oficiální obřady. Po nich se s exprezidentem opět budou moci loučit běžní občané. Definitivně pohřeb skončí 3. ledna v michiganském Grand Rapids, kde budou rakev s tělem zesnulého uložena do hrobu.


Ford se stal prezidentem poté, co 9. srpna 1974 jeho předchůdce Richard Nixon abdikoval kvůli aféře Watergate. V prezidentských volbách s Nixonem ale jako jeho viceprezident nikdy nekandidoval. Stal se jím v prosinci 1973, když zvolený viceprezident Spiro Agnew rezignoval. V americké historii je tak Ford jediným nezvoleným prezidentem.

Související