V somálské metropoli se po odchodu muslimských bojovníků opět otevřely biografy, uzavřené za panování muslimských radikálů, a znovu se objevila donedávna zakázaná rostlina čát, jejíž žvýkání vyvolává opojení. Prodejci a zákazníci jsou v sedmém nebi, píše zpravodaj agentury AFP z Mogadiša.


"Prodávala jsem čát už tři roky, když Svaz islámských soudů dobyl město a zakázal ho. Ocitla jsem se bez práce, měla jsem starosti, jak uživit rodinu. Teď jsem náramně šťastná," raduje se Habibo Molaim Hassanová, matka čtyř dětí, a chválí vládu, že ji zase dovolila prodávat Somálci tolik milovaný čát. "Čát je všude! To je super!" vykřikuje mechanik Ali Sidi Farah. "Podporuju každého, kdo mi dovolí žvýkat můj čát."


Radost však všichni nesdílejí. "Čát je droga a myslím si, že nese taky velký díl viny za nestabilitu země," soudí dvaatřicetiletá Muslimo Moalim Isaková. "Vláda by neměla podporovat špatnost, naopak měla by s tím skoncovat," dodává. Muslimští radikálové, kteří v posledních měsících ovládali většinu země, zavedli islámské právo a zakázali prodej a žvýkání čátu. Minulý měsíc nechali v Mogadišu zbičovat stovku lidí za to, že šli do kina. Tento týden však utrpěli porážku od vládních sil, podporovaných etiopskou armádou, a museli se stáhnout z hlavního města.


Čát se rozmáhá nezadržitelně po celém Africkém rohu a Blízkém východu. Pěstuje se hlavně v Etiopii, kde rozčarovaní farmáři vytrhávají kávovníkové háje a sázejí místo toho keříky čátu. Za něj totiž dostanou až trojnásobek, a bez sušení.

Související