Španělský premiér José Luis Zapatero pozastavil rozhovory se separatisty z organizace Baskicko a jeho svoboda (ETA). Důvodem je dnešní bombový útok na madridském mezinárodním letišti, k němuž se přihlásila ETA. Při explozi byly zraněny přibližně dvě desítky lidí a dvě další osoby se pohřešují, informovaly světové agentury.


Bomba explodovala kolem 8:30 SEČ v dodávce značky Renault na parkovišti čtvrtého letištního terminálu, který už byl na základě předchozího telefonického varování evakuován. Z terminálu krátce nato začal stoupat sloup černého dýmu. Po výbuchu byl na madridském letišti zastaven veškerý provoz, který byl obnoven v časných odpoledních hodinách.
Podle agentura AP bylo zraněno 26 lidí, agentura Reuters hovoří o 19 zraněných; policisté pátrají po dvou osobách, které úřady po útoku označily za nezvěstné.


Útok je podle premiéra "zcela neslučitelný" s příměřím, které ETA vyhlásila 22. března. "Rozhodl jsem se zastavit veškeré iniciativy pro dialog s ETA," řekl novinářům Zapatero, který v červnu oficiálně zahájil jednání s ETA. Konzervativní opozice, která jednání se separatisty kritizovala, uvedla, že ETA prokázala, že nemá žádný zájem na míru.


Politický spojenec ETA - strana Jednota (Batasuna) - nicméně ještě před Zapaterovým prohlášením uvedla, že mírový proces pokračuje i přes útok, který ukončil devítiměsíční příměří. "Mírový proces... je nyní ještě potřebnější než kdy předtím," uvedl vůdce strany Arnaldo Otegi.

Související