Irácké úřady prý předaly tělo dnes popraveného bývalého iráckého prezidenta Saddáma Husajna delegaci, v níž jsou mimo jiné guvernér provincie Saláhaddín či vůdce klanu, k němuž Husajn patřil. Nyní jsou jeho ostatky údajně převáženy k pohřbu do Tikrítu. S odvoláním na arabskou televizní stanici Al-Arabíja o tom informovala agentura AP. Informaci nicméně zatím nepotvrdily jiné zdroje.


Tikrít, který se nachází v provincii Saláhaddín asi 130 kilometrů severně od Bagdádu, leží poblíž diktátorova rodného města Audža. Právě tam se prý podle informací televize Al-Arabíja shromaždují příslušníci Saddámova klanu, kteří čekají na příjezd jeho ostatků.


Bývalý irácký diktátor byl popraven častě ráno v Bagdádu. Trest smrti oběšením mu byl vyměřen v listopadu za masakr 148 šíitských obyvatel Dudžailu v 80. letech. Krátce poté však začaly přicházet různorodé informace o dalším osudu jeho ostatků. Některé vládní zdroje sice oznámily, že tělo bude "zřejmě nakonec" předáno Husajnově rodině, jiné či jeho obhájci však vyjádřili obavy, že bývalý prezident může být pohřben tajně v neoznačeném hrobě.

Související