Představitelé Kongresu, kterému vládnou demokraté, se s prezidentem Bushem dohodli, že budou na pravidelných schůzkách vícestranné "pracovní skupiny" konzultovat další postup Spojených států v Iráku a v boji proti terorismu.


"Tento vývoj je povzbudivý," uvedl předák senátní většiny Harry Reid, který je údajně přesvědčen, že schůzky "pracovní skupiny" by mohly vyústit ve změnu americké politiky.


Bílý dům nevidí v pracovních skupinách nic překvapivého. "Prezident již o nich mluvil ve svém vystoupení z 10. ledna, kdy oznamoval novou strategii pro Irák," řekl nejmenovaný představitel Bílého domu.


Podle BBC Bush ještě v pátek při setkání s bezpečnostními poradci a generály prohlásil, že nemá v úmyslu měnit své plány, a dával najevo, že hodlá ignorovat pokus opozičního Kongresu zpochybnit jeho strategii pro Irák.


Demokratičtí poslanci Kongresu již dříve prosazovali rezoluci odmítající posílení amerických jednotek v Iráku, což Pentagon označil za podrývání autority amerických velitelů a povzbuzení nepřítele.


Postup USA v Iráku kritizují také vyšetřovatelé, podle nichž přišla americká administrativa kvůli boji proti terorismu již o několik desítek milionů dolarů. Nejvíce prostředků mělo být "vyplýtváno" na rekonstrukci Iráku, nevyjasněné dodávky zbraní a tábory pro policejní školitele, v nichž se podle vyšetřovatelů nacházejí bazény "olympijské rozlohy".


"V Iráku ničemu nepomohly," prohlásil senátor a nynější armádní pověřenec William Falkon. Republikánští i demokratičtí senátoři teď varují před podniknutím kroku k rozpoutání války s "povzbuzeným" Íránem. Podle nich propásla Bushova administrativa šanci účastnit se smysluplné diskuse s tímto dlouhodobým protivníkem.