Britové se domnívají, že peníze mohly sloužit k uplácení českých veřejných činitelů, kteří rozhodovali, zda armáda koupí stíhačky Gripen, nebo jiné stroje. Přímé důkazy o korupci ale údajně vyšetřovatelé nemají, napsala MfD. BAE obvinění odmítá.


Obvinění se týká prodeje gripenů, který byl nakonec zrušen. "Jediné, co můžeme potvrdit, je, že jsme kvůli spolupráci ve styku s českými úřady," řekl MfD mluvčí sedmdesátičlenného týmu vyšetřovatelů David Jones. V prosinci Britové navštívili Prahu, kde jednali s experty Nejvyššího státního zastupitelství a protikorupční policie. Mimo jiné je požádali, aby prověřili bankovní konta některých českých spolupracovníků britské zbrojovky, napsala MfD.


Britští zbrojaři spolu se švédskou firmou Saab vyhráli v roce 2001 výběrové řízení. Nabízeli, že Česku dodají 24 gripenů za 60 miliard korun. Vláda obchod zrušila po povodních v roce 2002.


Detektivové vyšetřují čtvrtou největší zbrojovku světa kvůli vyplácení podezřelých provizí také v Rumunsku, Jihoafrické republice a Tanzanii.