Vyřizování víz pro cestu do USA je pro mnohé Čechy frustrující zkušeností, vysvětloval prezident Václav Klaus v Texasu při setkání s krajany. Reagoval tak na jejich dotaz, co si myslí o americké vízové politice.


Lidé mnohdy nedostanou vízum z nepochopitelných důvodů, dodal český prezident, který přiletěl do USA na týdenní návštěvu. Někteří jeho přátelé a kolegové prý o americké vízum ani nežádají, protože je to pod jejich úroveň.


Právě vízová politika je jedno z témat, kterých se Klaus pravděpodobně dotkne i během pátečního jednání ve Washingtonu, kde se má mimo jiné setkat s americkým viceprezidentem Richardem Cheneym. Klaus doufá, že krajané svoji "domovinu" podpoří v této otázce podobně, jak tomu bylo například před vstupem ČR do Severoatlantické aliance.


Zatímco Američané pro cesty do ČR víza nepotřebují, Češi o ně musí kvůli cestě za oceán poměrně složitě žádat. Senát amerického Kongresu začal minulý týden projednávat změnu vízového režimu, která by mohla přinést právě zrušení víz pro občany České republiky, Slovenska a dalších zemí.


Podle tajemníka ministra vnitřní bezpečnosti USA pro zahraniční záležitosti Paula Rosenzweiga, který v lednu navštívil Prahu, by víza do Spojených států mohla být pro Čechy zrušena před koncem volebního období prezidenta George Bushe v lednu 2009. Loni v listopadu Bush ujistil Klause, že zrušení vízové povinnosti pro ČR a další nové členské země EU se podaří prosadit. Klaus se tehdy setkal s Bushem na okraj summitu NATO v lotyšské Rize.


Texasany, kteří se hlásí k českým kořenům, považuje Klaus za nejaktivnější českou komunitu ve Spojených státech a možná i ve světě vůbec.


Velká migrace Čechů do Texasu začala v roce 1850 - v době, kdy se ustavil novodobý český národ. Podle některých pramenů byl prvním Čechem, který se zapsal do podvědomí Texasu, Frederick Lemsly, který hrál na píšťalu v texaské armádě během bitvy o San Jacinto, která vedla k nezávislosti v roce 1836.