Ty Turecko hodlá přijmout bez ohledu na to, jakou rychlostí se budou odvíjet přístupové rozhovory země s unií. Mluvčí Evropské komise Krisztina Nagyová v reakci na Gülovo prohlášení uvedla, že turecký plán reforem je "přesně to, co se očekává od každé kandidátské země".Turecko_Gul_premier.jpg

Dokument o rozsahu 400 stran tvoří časový plán zavedení reforem, jež mají do roku 2013 prosadit v Turecku evropské standardy v řadě oblastí, od ochrany životního prostředí přes energetickou politiku až po zdravotnictví.

"Rozhodně pokračujeme ve sledování našeho cíle dosáhnout plného členství v EU," prohlásil šéf turecké diplomacie. Dodal, že záměrem vlády je implementovat rovněž politické reformy, a to včetně změny článku 301 tureckého trestního zákoníku. Ten počítá s vysokými tresty pro osoby, které se dopustí urážky turecké identity. Gül ale neupřesnil časový rámec, kdy hodlá Ankara tyto změny zavést.

Přístupová jednání mezi Tureckem a EU uvízla na mrtvém bodě loni následkem neochoty Ankary změnit postoj v otázce Kypru. Ostrov je od 70. let minulého století násilně rozdělen na tureckou a řeckou část; od roku 2004 se řecký Kypr stal členským státem unie, zatímco samozvaná Severokyperská turecká republika je celá desetiletí prakticky v mezinárodní izolaci.

V prosinci 2006 unie rozhodla o částečném zmrazení rozhovorů s Tureckem, především na znamení nesouhlasu s tím, že Ankara nadále odmítá přistoupit na celní unii s Kyprem a otevřít své přístavy a letiště spojům z řecké části ostrova.

Gül prohlásil, že Ankara bude pokračovat v prosazování reforem bez ohledu na to, zda EU nakonec Turecko za člena přijme či ne. "Pokud teď budeme o této záležitosti debatovat, je to ztráta času. Důležité je provést tureckou transformaci," řekl ministr.