Temelin_elektrarna.jpgRakouská vláda zatím nepodá na Česko mezinárodněprávní žalobu kvůli jaderné elektrárně Temelín. Pošle ale do Prahy diplomatickou nótu, v níž vyjádří názor, že česká strana nesplnila všechny podmínky vyplývající z Melkských dohod pro uvedení jaderné elektrárny Temelín do komerčního provozu. Oznámili to dnes po schůzi vlády kancléř Alfred Gusenbauer a vicekancléř Wilhelm Molterer.

Kabinet k tomuto závěru dospěl poté, co mimo jiné projednal právní expertizu, jež posuzovala možnost mezinárodní žaloby na ČR kvůli Temelínu.

Tento postup rakouské vlády naznačil již před schůzí ministr životního prostředí Josef Pröll, který řekl, že "žaloba proti České republice kvůli jaderné elektrárně Temelín nestojí nyní v popředí". Vyslovil se naopak pro to, aby byly vyčerpány všechny jednací možnosti obsažené ve zprávě.

Gusenbauer řekl, že zvolený postup "jasně vyplývá" právě z expertizy, která doporučuje urychlené oficiální informování české strany o stanovisku rakouské vlády. Konkrétně prý společně s Pröllem poukáže na "otevřené body", kterých je v technické oblasti ještě "asi sedm".

Kancléř z nich zmínil pět: vysokotlaké vedení, způsobilost ventilů, integrita tlakové nádoby reaktoru, seismické otázky a škody na reaktorovém plášti.

"Tím bude míč znovu na české straně," prohlásil Gusenbauer. "O dalších krocích budeme diskutovat později," dodal a výslovně nevyloučil ani pozdější podání žaloby. Jasné ale podle něj je, že melkský proces není ukončen. Tento proces je podle kancléře prospěšný, protože "je jasné, že o jaderné elektrárně Temelín jsme lépe informováni, než o kterékoli jiné jaderné elektrárně na světě".

Vicekancléř Molterer se ostře vyslovil proti hraničním blokádám rakouských odpůrců Temelína. Upozornil na to, že jsou melkským procesem zakázány. V Česku podle něj posilují právě ty síly, které nemají zájem na diskusi. "Blokády hranic jsou naprosto špatná, škodlivá cesta," zdůraznil vicekancléř.

Rakouští odpůrci Temelína vyhrožují blokádou celé česko-rakouské hranice

blokada_rakousko_cr_stop_temelin_180x120.jpgRakouští odpůrci jaderné elektrárny Temelín po rozhodnutí rakouské vlády zaslat „pouze“ diplomatickou nótu České republice varovali, že zablokují všech 16 rakousko-českých hraničních přechodů. Své vládě dali ultimátum 4 týdny na to, aby na Česko podala mezinárodněprávní žalobu kvůli jaderné elektrárně Temelín.

Protitemelínští aktivisté zablokovali v pátek už 12 z celkových šestnácti hraničních přechodů mezi ČR a Rakouskem, a to na dvě hodiny. Jednalo se z jejich strany zatím o nejrozsáhlejší blokádu hranic. Odpůrci jihočeské jaderné elektrárny stupňují tlak na svoji vládu, aby podala na Česko mezinárodní žalobu kvůli údajnému porušení dohody z Melku o bezpečnostních opatřeních na Temelíně.

ČR si stěžuje na porušování jedné ze svobod EU

České ministerstvo zahraničí zopakovalo svůj postoj, že blokády neprospívají bezpečnostnímu dialogu a bránění průjezdnosti hranic porušuje jednu ze svobod EU, kterou je volný pohyb osob. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg v pondělí řekl své rakouské kolegyni Ursule Plassnikové, že česká trpělivost s blokádami má své meze.

Antiatomová sdružení tvrdí, že Česko vzájemné dohody z Melku porušilo, a chtějí proto, aby rakouská vláda ČR zažalovala. Organizátoři blokád svá tvrzení opírají o poslední posudek úřadu spolkového kancléře. Právní expertiza potvrdila, že žaloba proti České republice může být podána u Mezinárodního soudního dvora v Haagu. Česká strana s ní ale musí souhlasit.

"Pokud je Česká republika názoru, že splnila všechny své závazky, které vyplývají z dohody z Melku, neměl by existovat důvod, aby se nepodrobila soudnímu řízení u Mezinárodního soudního dvoru. Zdráhání České republiky podrobit se tomuto řízení by pak muselo být interpretováno jako přiznání viny," uvedli v tiskovém prohlášení odpůrci atomu. Mluvčí Temelína Václav Brom dnes řekl, že společnost ČEZ, která elektrárnu provozuje, splnila všechny úkoly plynoucí z melského procesu.

U jihočeské jaderné elektrárny se dnes sešlo kolem 15 rakouských aktivistů v tradičních žlutých větrovkách. Před zeď nedalekého hřbitova položili transparenty Stop Temelin a na znamení, že své požadavky myslí vážně, vytvořili dlouhou řadu, kterou spojily plakáty se jmény jednotlivých přechodů. Mezi novináři a aktivisty se objevili ale i odpůrci blokád.